Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Panna Ferbelin" - nowa powieść Chwina

0
Podziel się

"Panna Ferbelin" - taki tytuł nosi nowa powieść Stefana Chwina, która
właśnie trafiła do księgarń. Pisarz, od lat związany z Gdańskiem, tam właśnie umieścił akcję
powieści rozgrywającej się w realiach przełomu XIX i XX wieku.

bEhDhcpx

*"Panna Ferbelin" - taki tytuł nosi nowa powieść Stefana Chwina, która właśnie trafiła do księgarń. Pisarz, od lat związany z Gdańskiem, tam właśnie umieścił akcję powieści rozgrywającej się w realiach przełomu XIX i XX wieku. *

Akcja "Panny Ferblin" toczy się w Gdańsku na kilkanaście lat przed I wojną światową. Głównymi bohaterami opowieści są: prokurator Hammels, jego syn Helmut, panna Ferbelin i jej ojciec oraz Kurt Niemand, tajemniczy przybysz, o którym mieszkańcy Gdańska mówią "nauczyciel z Neustadt".

Stefan Chwin, znany z pieczołowitości, z jaką odtwarza dawne czasy i dawne miejsca Gdańska, pedantycznie rekonstruuje klimat epoki - robotnicy w stoczni Schichaua wbijają ciężkimi młotami rozgrzane nity w blachy, z których powstają kadłuby statków, w budynku, w którym dziś funkcjonuje Opera Bałtycka, mieści się maneż, a do portu na Wyspie Spichrzów zawijają statki z portów całej Europy.

bEhDhcpz

Nie jest to jednak powieść stricte historyczna. "Prawda historii łączy się tu z legendą, a losy bohaterów opromienia światło mitu dając wizję poruszającą i wieloznaczną. Ta pozornie historyczna opowieść dotyka rzeczy współczesnych dużo bardziej niż niejedna opowieść współczesna" - pisze autor we wstępie.

Wśród akcentów współczesnych w powieści pojawia się m.in. ośmiornica imieniem Helga, trzymana w wielkim akwarium na terenach hipodromu w Zopott, która trafnie doradza, jakie obstawiać konie w kolejnych gonitwach. Chwin powołał więc do literackiego życia protoplastkę ośmiornicy o imieniu Paul, która podczas ostatniego mundialu wsławiła się trafnym typowaniem wyników meczów.

Chwin sam o sobie wielokrotnie mówił, że jest pisarzem "teologicznym" i w "Pannie Ferblin" powraca do tych tematów. Nauczyciel z Neustadt, o którym krążą pogłoski, że potrafi uzdrawiać, a nawet wskrzeszać ludzi, głosi nauki odwołujące się do ewangelicznego Kazanie na Górze, a jego historia zawiera liczne odwołania do wydarzeń, które rozegrały się dwa tysiące lat temu w Jerozolimie za rządów prokuratora Piłata.

Stefan Chwin (ur. 1949 r.) - powieściopisarz, historyk literatury, eseista, krytyk literacki, jest autorem powieści: "Ludzie-skorpiony", "Krótka historia pewnego żartu", "Hanemann", "Esther", "Złoty pelikan", dzienników ("Kartki z dziennika", "Dziennik dla dorosłych"), szkiców krytycznych ("Bez autorytetu") oraz esejów literaturoznawczych ("Romantyczna przestrzeń wyobraźni", "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni").

bEhDhcpF

Książka "Panna Ferbelin" ukazała się nakładem wydawnictwa Tytuł. (PAP)

aszw/ hes/

bEhDhcqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)