Notowania

stanisław koziej
06.11.2012 10:09

Państwo powinno dysponować samolotami dla najważniejszych osób

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z MON pracuje nad tym, by państwo dysponowało samolotami dla VIP-ów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

_ - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z MON pracuje nad tym, by państwo dysponowało środkami transportu powietrznego najważniejszych osób _ - powiedział szef BBN Stanisław Koziej. Jego zdaniem to konieczne dla zapewnienia sprawnego systemu kierowania państwem.

- _ Ja od samego początku byłem, jestem i będę zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż uważam, że jest ono konieczne dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu kierowania państwem, zwłaszcza w sytuacjach szczególnych, w sytuacjach zagrożenia _ - powiedział Koziej w radiowej Trójce.

Nie wykluczył, że kwestią samolotów dla VIP-ów zajmie się na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na w czwartek, Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak powiedział Koziej, BBN wspólnie z MON przygotowuje założenia, które pozwolą na stworzenie rozwiązań ustawowych, umożliwiających m.in. zakup samolotów potrzebnych do transportu najważniejszych osób w państwie. - _ Jak widzimy, nasi przywódcy bardzo często muszą latać, chociażby dlatego, że jesteśmy w UE i dużo rzeczy się dzieje w różnych krajach _ - dodał Koziej.

Zaznaczył, że za wcześnie jest, by mówić o szczegółach. - _ Jesteśmy w początkowej fazie prac. Trzeba się najpierw zorientować, na ile będzie wola polityczna, aby ten program realizować _ - podkreślił.

Jak powiedział, nie chodzi o samoloty, które umożliwią podróże za ocean. - _ Tutaj nie chodzi o samoloty dalekiego zasięgu, które by zapewniały kierownictwu naszego państwa podróżowanie po całym świecie i jednocześnie kierowanie państwem, ale w wymiarze kontynentalnym jest to nieodzowne. W ramach UE i NATO szefowie państwa muszą mieć zdolność szybkiego znajdowania się tam, gdzie to jest konieczne, mając jednocześnie możliwość kierowania państwem _ - przekonywał szef BBN.

Obecnie najważniejsze osoby w państwie podróżują samolotami Embraer 175. MON i EuroLOT podpisały w czerwcu 2010 roku umowę w sprawie czarteru dwóch samolotów, które są pilotowane i obsługiwane przez załogi PLL LOT (piloci i personel pokładowy). Maszyny, zgodnie z postanowieniami umowy, zostały pomalowane na kolory biały i czerwony, z napisem _ Rzeczpospolita Polska _ po jednej stronie i _ Republic of Poland _ po drugiej stronie samolotu. Umowa została podpisana do końca 2013 roku, z możliwością jej skrócenia lub wydłużenia.

Jak zapowiedział Koziej, czwartkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poza kwestią samolotów dla VIP-ów, poświęcone będzie również m.in. rezultatom strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego. - _ Uważamy, że jest bardzo ważne, aby wszyscy członkowie rady zapoznali się i zaakceptowali do realizacji wnioski, które tam są zawarte. Inna kwestia warta rozważań na forum RBN to bardzo ważny projekt reformy systemu siłami zbrojnymi _ - powiedział szef BBN.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą finansować wojsko z polskiego PKB _ Wojsko, które nie potrafi się ochronić przed rakietami, jest wojskiem mało skutecznym _.
Atak na Polaków w Afganistanie. Są ranni Dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ostrzału śmigłowca Mi-24. Stan jednego z poszkodowanych był poważny, ale przeszedł już operację.
Minister ogłosił zmiany w armii i wielkie zakupy Żołnierze będą mieli wpływ na jakość uzbrojenia. _ Nie chcę łagodzić przepisów antykorupcyjnych _ - zastrzega szef MON.
Tagi: stanisław koziej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz