Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwowa Inspekcja Pracy zachęca: mniej dźwigaj

0
Podziel się:

"Mniej dźwigaj" - to hasło kampanii
informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede
wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia.

*"Mniej dźwigaj" - to hasło kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia. *

Według PIP, problemy z kręgosłupem są jedną z częstszych przyczyn nieobecności w pracy, dlatego podczas kampanii Inspekcja będzie namawiać do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PIP w jednym z supermarketów kasjer-sprzedawca podczas jednej zmiany przenosi i przekłada ponad 2 tony produktów (w tym wielokilogramowe zgrzewki). Natomiast w 242 Domach Pomocy Społecznej, skontrolowanych przez PIP w latach 2003-05, było aż 70 wypadków przy pracy spowodowanych przeciążeniem kręgosłupa u pielęgniarek, opiekunek czy pokojowych.

Celem kampanii jest uświadomienie pracownikom i pracodawcom zagrożeń związanych z dźwiganiem ciężarów oraz pokazanie jak można tego uniknąć - podaje Inspekcja.

PIP chce w całym kraju przeszkolić pracodawców opieki zdrowotnej i handlu, którzy później będą szkolili swoich pracowników. Inspektorzy pracy będą udzielać porad eksperckich. PIP przygotowała też wydawnictwa na ten temat.

Oprócz działań informacyjnych Inspekcja prowadzi kontrole w budownictwie, placówkach ochrony zdrowia oraz sklepach wielkopowierzchniowych. Zaczęły się one już w lutym i potrwają do listopada.

Inaugurację kampanii informacyjnej zaplanowano na 22 września w jednym z warszawskich centrów handlowych. Specjaliści PIP pokażą pracownikom i odwiedzającym centrum klientom, jak bezpiecznie dla kręgosłupa, mięśni i naszych stawów podnosić i przenosić ciężary. Będzie też można porozmawiać o swoich problemach z lekarzem medycyny pracy oraz inspektorami pracy.

Kampania to element ogólnoeuropejskiej kampanii, prowadzonej w krajach UE w 2007 roku. W całej Europie ok. 15 proc. kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych powstaje w wyniku urazów kręgosłupa i mięśni - podała PIP. W Polsce koordynatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.(PAP)

mpi/ ago/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)