Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papandreu dla "Bild": Grecja nie sprzeda wysp, by spłacić długi

0
Podziel się

Grecja nie sprzeda żadnej ze swoich egejskich wysp, by zmniejszyć
zadłużenie. Są one częścią dziedzictwa kulturowego i przemysłu turystycznego kraju - oświadczył w
czwartek grecki premier Jeorjos Papandreu w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild".

bEhoisoR

Grecja nie sprzeda żadnej ze swoich egejskich wysp, by zmniejszyć zadłużenie. Są one częścią dziedzictwa kulturowego i przemysłu turystycznego kraju - oświadczył w czwartek grecki premier Jeorjos Papandreu w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild".

Jest to odpowiedź na prowadzoną przez niemiecki tabloid kampanię nakłaniająca Ateny, by rozważyły sprzedaż niektórych ze swoich wysp. W wywiadzie dla gazety Papandreu oświadczył, że wyspy nie są na sprzedaż.

"Coś takiego jest wykluczone - odpowiedział Papandreu. - Trzeba po prostu zrozumieć, jak ważne są te wyspy dla Grecji i greckiej historii. Wydaliśmy olbrzymie sumy z budżetu na obronność, by zabezpieczyć wyspy w pobliżu tureckiego wybrzeża".

bEhoisoT

"Bild", jedna z najlepiej sprzedających się w Niemczech gazet, od niemal roku sugeruje, że Grecja powinna rozważyć sprzedaż wysp jako sposób na zmniejszenie zadłużenia. Z badań opinii publicznych wynika, że większość Niemców sprzeciwia się udzielaniu z pieniędzy podatników pomocy finansowej Grecji i innym zadłużonym krajom strefy euro.

"Te wyspy są naszym dziedzictwem kulturowym i cenią je również turyści z Niemiec. Jeśli sprzedalibyśmy je kilku superbogatym ludziom, zostałyby zamknięte dla wszystkich - przekonywał grecki premier - Chcemy rozwijać ten unikalny, naturalny krajobraz ostrożnie i ekologicznie, to przyniesie o wiele więcej korzyści".

Papandreu stwierdził, że rozumie dlaczego Niemcy są niezadowoleni z powodu pomocy finansowej udzielonej Grecji przez kraje strefy euro i podziękował im za ich wkład.

Zaznaczył, że Grecja otrzymała pożyczki, a nie zapomogę.

bEhoisoZ

"To są pożyczki, płacimy od nich oprocentowanie, to nie prezent" - przekonywał. Dodał, że "nie chcieliśmy pożyczek, żeby zostawić wszystko tak jak było, ale by zyskać czas na niezbędne zmiany".

"Rozumiem część zniecierpliwienia w Niemczech. Mogę tylko im podziękować" - powiedział.(PAP)

keb/ ro/

8411185

bEhoispu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)