Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież do FAO: miliony dzieci skazane na śmierć z głodu

0
Podziel się:

Miliony dzieci są skazane na śmierć z głodu i opóźnienia w rozwoju z powodu
braku dostępu do minimum wyżywienia - powiedział w piątek Benedykt XVI w przemówieniu do delegacji
Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO.

*Miliony dzieci są skazane na śmierć z głodu i opóźnienia w rozwoju z powodu braku dostępu do minimum wyżywienia - powiedział w piątek Benedykt XVI w przemówieniu do delegacji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO. *

Przyjmując w Watykanie uczestników XXXVII konferencji FAO, która odbywa się w Rzymie, papież wyraził pragnienie, by organizacja ta pod nowymi rządami wybranego niedawno dyrektora generalnego Jose Graziano da Silvy "coraz bardziej i lepiej mogła odpowiadać na oczekiwania państw członkowskich i wskazywać konkretne rozwiązania dla tych, którzy cierpią z powodu głodu i niedożywienia".

"Moment kryzysu, który ogarnia już wszystkie aspekty rzeczywistości gospodarczej i społecznej, wymaga podjęcia każdego wysiłku na rzecz tego, by przyczynić się do eliminacji ubóstwa, pierwszego kroku do uwolnienia od głodu milionów mężczyzn, kobiet i dzieci, którym brakuje chleba powszedniego" - mówił Benedykt XVI.

"Ubóstwo, niedorozwój, a zatem i głód są często rezultatem postaw egoistycznych, które wychodząc z serca człowieka wyrażają się w jego działaniach socjalnych, w wymianie ekonomicznej, w warunkach rynku, w braku dostępu do żywności i przekładają się na negację podstawowego prawa każdej osoby do żywienia, a więc do wolności od głodu" - podkreślił papież.

Dodał następnie: "Jak możemy milczeć wobec faktu, że także żywność stała się przedmiotem spekulacji i jest związana z sytuacją rynku finansowego, który - pozbawiony mocnych reguł i ubogi w zasady moralne - wydaje się być uczepiony wyłącznie celu, jakim jest zysk?".

"Odżywianie to warunek, który dotyczy fundamentalnego prawa do życia" - stwierdził Benedykt XVI.

W opinii papieża "sytuacja międzynarodowa i powracające obawy, które wynikają z niestabilności i wzrostu cen, wymagają konkretnych i koniecznie jednolitych odpowiedzi, by osiągnąć rezultaty, jakich pojedyncze państwa nie mogą zagwarantować".

"To oznacza - dodał - uczynienie z solidarności niezbędnego kryterium każdego kroku politycznego i strategii, tak by działalność międzynarodowa i jej reguły stały się zarazem narzędziami skutecznej służby na rzecz całej rodziny ludzkiej, a zwłaszcza najsłabszych".

W swym wystąpieniu Benedykt XVI przywołał "etyczne wezwanie", jakim są słowa "głodnych nakarmić".

"Także FAO wezwane jest do tego, aby ożywić własną strukturę uwalniając ją od przeszkód, oddalających ją od osiągnięcia wyznaczonych celów" - oświadczył papież.

Mówiąc o głodzie na świecie powiedział: "Moją myśl kieruję ku sytuacji milionów dzieci, które są pierwszymi ofiarami tej tragedii, skazanymi na przedwczesną śmierć, na opóźnienie w ich rozwoju fizycznym i psychicznym albo wykorzystywanie, by otrzymać minimum wyżywienia".

Papież zaapelował o "obronę przed szaleńczym wykorzystywaniem zasobów naturalnych", gdyż jego zdaniem "pęd ku konsumpcji i marnotrawstwu zdaje się lekceważyć wszelką troskę o dziedzictwo genetyczne i różnorodność biologiczną, tak ważne dla działalności rolnej".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)