Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: ewangelizować wszędzie i zawsze

0
Podziel się:

#
dochodzi postulat, by dokumenty watykańskie tłumaczyć na więcej języków
#

# dochodzi postulat, by dokumenty watykańskie tłumaczyć na więcej języków #

12.10. Watykan (PAP) - Ewangelizować wszędzie i zawsze - takie zadanie wyznaczył Benedykt XVI powołanej niedawno Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Watykan ogłosił we wtorek dokument papieża, motu proprio o ustanowieniu Rady.

W dokumencie "Ubicumque et semper" (Wszędzie i zawsze) papież przytoczył słowa Jana Pawła II: "Zobojętnienie religijne i zupełny brak praktycznego odniesienia do Boga nawet w obliczu najpoważniejszych problemów życiowych są zjawiskami nie mniej niepokojącymi niż jawny ateizm".

"I nawet jeśli wiara chrześcijańska zachowała się jeszcze w niektórych tradycjach i obrzędach, to stopniowo traci ona swe miejsce w najistotniejszych momentach ludzkiej egzystencji, takich jak narodziny, cierpienie i śmierć" - dodał Benedykt XVI cytując swego poprzednika z adhortacji "Christi fideles laici" z 1988 roku.

Przestrzegł następnie słowami polskiego papieża: "Dziś jednak owemu moralnemu i duchowemu dziedzictwu grozi roztrwonienie pod wpływem wielorakich procesów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się proces sekularyzacji i rozwój sekt. Jedynie nowa ewangelizacja może zapewnić rozkwit czystej i głębokiej wiary".

Benedykt XVI wskazał, że polem działań Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji będą przede wszystkim kraje tradycyjnie chrześcijańskie, w których najwyraźniej objawia się proces sekularyzacji.

Na czele Rady stanął arcybiskup Rino Fisichella, który na konferencji prasowej w Watykanie powiedział, że jej celem jest zwalczanie "wewnętrznej pustyni", dominującej w krajach Zachodu.

Podczas tej konferencji jeden z brytyjskich dziennikarzy zaprotestował przeciwko opublikowaniu tylko po włosku, oprócz łaciny, dokumentu Benedykta XVI o ustanowieniu Papieskiej Rady.

Zwracając się między innymi do watykańskiego rzecznika księdza Federico Lombardiego i przewodniczącego Rady arcybiskupa Rino Fisichelli, brytyjski dziennikarz powiedział: "Źle zaczynamy. Dokument o nowej ewangelizacji zapowiadany od dawna ukazał się tylko po włosku".

"Ale świat nie zna włoskiego. Jeśli chcecie , żeby świat zrozumiał papieża, dokumenty muszą być jednocześnie tłumaczone na inne języki" - tak brytyjski korespondent zareagował na wcześniejsze wyjaśnienia rzecznika Watykanu, że oficjalne tłumaczenia na inne języki są jeszcze przygotowywane.

Odpowiadając na krytykę ze strony dziennikarza, abp Fisichella zapewnił, że kierowana przez niego Rada będzie publikować dokumenty i listy "w językach o większym użyciu".

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)