Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: nie ma sprzeczności między stworzeniem a naukami empirycznymi

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział w piątek, że nie ma
sprzeczności między koncepcją stworzenia, związaną z wiarą w
Boga a dowodami nauk empirycznych.

Benedykt XVI powiedział w piątek, że nie ma sprzeczności między koncepcją stworzenia, związaną z wiarą w Boga a dowodami nauk empirycznych.

Papież przyjął na audiencji w Watykanie członków Papieskiej Akademii Nauk, biorących udział w obradach na temat naukowego spojrzenia na ewolucję Wszechświata i życia.

"Moi poprzednicy papież Pius XII i papież Jan Paweł II zauważyli, że nie ma sprzeczności między tym, jak wiara rozumie stworzenie a oczywistością nauk empirycznych" - stwierdził Benedykt XVI.

Dodał następnie: "Twierdzenie, że powstanie kosmosu i jego rozwój są owocem opatrznościowej mądrości Stwórcy nie oznacza, że stworzenie ma tylko związek z początkiem historii świata i życia".

Papież przypomniał koncepcję, zgodnie z którą natura jest "księgą", napisaną przez Boga.

"Wyobrażenie natury jako księgi ma swe korzenie w chrześcijaństwie i było ono bliskie wielu naukowcom. Galileusz postrzegał naturę jako księgę, której autorem jest Bóg w taki sam sposób, w jaki Bóg jest autorem Pisma Świętego" - powiedział.

Według papieża "jest to księga, której historię, ewolucję, pismo i znaczenie +czytamy+ zgodnie z różnym podejściem nauk, zakładając jednocześnie cały czas twórczą obecność autora, który pragnął w niej się objawić".

"Ten obraz pomaga nam także zrozumieć, że świat, daleki od pochodzenia z chaosu, przypomina uporządkowaną księgę; to jest kosmos" - stwierdził.

"Od razu możemy nie być w stanie dostrzec harmonii zarówno całości, jak i związków łączących poszczególne części oraz ich relacji z całością" - przyznał Benedykt XVI.

Podkreślił: "Doświadczalne i filozoficzne poszukiwanie stopniowo odkrywa te porządki", a "dzięki naukom przyrodniczym znacznie powiększyliśmy swe rozumienie wyjątkowości miejsca ludzkości w kosmosie".

Swe przemówienie papież zakończył przypomnieniem słów Jana Pawła II, skierowanych do Papieskiej Akademii Nauk: "Prawda naukowa, która sama jest udziałem w Boskiej prawdzie, może pomóc filozofii i teologii zrozumieć jeszcze pełniej osobę ludzką i Boże Objawienie o człowieku".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)