Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież o spotkaniu z Bartłomiejem I: kolejny znak uznania wobec Kościołów prawosławnych

0
Podziel się:

Jako ważny krok na drodze do pełnej
jedności chrześcijan określił w piątek Benedykt XVI swoje
zbliżające się spotkanie z patriarchą ekumenicznym
Konstantynopola, Bartłomiejem I.

Jako ważny krok na drodze do pełnej jedności chrześcijan określił w piątek Benedykt XVI swoje zbliżające się spotkanie z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola, Bartłomiejem I.

Papież, przemawiając do uczestników zgromadzenia Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan w Watykanie powiedział, że jego wizyta u Barłomieja I będzie "kolejnym znakiem uznania wobec Kościołów prawosławnych i stanie się, o czym jesteśmy przekonani, czynnikiem, który przyspieszy nasz marsz ku pełnej jedności".

Benedykt XVI udaje się z wizytą do Turcji 28 listopada - w drugim i trzecim dniu pobytu spotka się w Stambule z Bartłomiejem I.

Papież podkreślił, że "dialog teologiczny między Kościołami katolickim i prawosławnym zyskał nowe przyspieszenie", ale nie ukrywał, iż "powinniśmy realistycznie uznać, że pozostała jeszcze do przejścia długa droga".

Benedykt XVI dokonał krótkiego bilansu stosunków z prawosławiem i innymi Kościołami chrześcijańskimi i potwierdził swą determinację i zaangażowanie w dialog ekumeniczny.

Niezależnie od perspektywy spotkania z Bartłomiejem I, papież mówiąc o stosunkach z prawosławnymi, wspomniał o trudnościach, jakie po upadku muru berlińskiego występowały w kontaktach z prześladowanymi wcześniej Kościołami prawosławnymi. Słowa papieża dodtyczyły zwłaszcza Patriarchatu Moskiewskiego, którego jednak z nazwy nie wymienił.

"Na szczęście po okresie licznych trudności dialog teologiczny między Kościołem katolickim a Kościołami prawosławnymi nabrał nowego wigoru" - powiedział.

Według słów papieża, otwiera to drzwi do współpracy "która stała się szczególnie pilna w sytuacji zaawansowanej sekularyzacji, zwłaszcza w świecie zachodnim".

Jeśli chodzi o stosunki ze złożonym światem protestanckim, papież przypomniał o "wielu dialogach bilateralnych, otwartych i przyjaznych, w których posuwamy się do przodu we wzajemnym poznawaniu się, w przezwyciężaniu uprzedzeń, w potwierdzaniu pewnych zbieżnych poglądów i w bardziej precyzyjnym definiowaniu prawdziwych rozbieżności". (PAP)

ik/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)