Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papież: odpowiedzialność za świat wymaga obserwacji i dyscypliny

0
Podziel się

Benedykt XVI powiedział w piątek, że "poczucie odpowiedzialności za
przyszłość ludzkości, a także szacunek dla natury i otaczającego świata wymagają dzisiaj bardziej
niż kiedykolwiek uważnej obserwacji, krytycznej oceny, cierpliwości i dyscypliny".

bEiIgkbp

Benedykt XVI powiedział w piątek, że "poczucie odpowiedzialności za przyszłość ludzkości, a także szacunek dla natury i otaczającego świata wymagają dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek uważnej obserwacji, krytycznej oceny, cierpliwości i dyscypliny".

W przemówieniu do uczestników sympozjum zorganizowanego przez watykańskie obserwatorium astronomiczne z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii papież przywołał postać Galileusza w związku z 400. rocznicą jego pierwszych obserwacji.

Podkreślił, że z postacią Galileusza oraz "kontrowersjami" wokół jego odkryć wiąże się historia watykańskiego obserwatorium. Wyraził następnie wdzięczność za przeprowadzenie "wnikliwych studiów", które - dodał - ""wyjaśniły dokładnie precyzyjny kontekst historyczny skazania Galileusza" przez Kościół.

bEiIgkbr

Następnie Benedykt XVI wyraził przekonanie, że obecna epoka, wyznaczana przez wielkie odkrycia naukowe, może wiele skorzystać, czerpiąc z pełnej "zachwytu" postawy badaczy XVI wieku.

"Wielcy naukowcy doby odkryć przypominają nam też, że prawdziwa wiedza skierowana jest zawsze na mądrość i że zamiast dać ograniczać się przez umysł zachęca nas, by przyglądać się wyższej sferze ducha" - mówił papież.

Wezwał naukowców, by nie ograniczali swej wiedzy do "kalkulacji i eksperymentu", bo - jak stwierdził - jeśli ma być mądrością, musi być "dążeniem do najwyższej prawdy".

"Współczesna kosmologia pokazała nam, że ani my, ani Ziemia, na której stoimy, nie jest środkiem naszego wszechświata, złożonego z miliardów galaktyk, z niezliczonym mnóstwem gwiazd i planet" - powiedział Benedykt XVI. Podkreślił, że jednym z celów Międzynarodowego Roku Astronomii jest to, byśmy "wznieśli oczy ku niebu, by odkryć na nowo nasze miejsce we wszechświecie".

bEiIgkbx

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

bEiIgkbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)