Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież przychylny akcesji Turcji do UE

0
Podziel się:

"Przybywam do Turcji, aby pogłębić przyjaźń
między Stolicą Apostolską a narodem tureckim i pomóc spotkaniu
kultur" - tymi słowami papież powitał premiera Recepa Tayyipa
Erdogana, którego zapewnił, że Watykan jest przychylny staraniom
jego kraju o wejście do Unii Europejskiej. Benedykt XVI rozpoczął
we wtorek wizytę w Turcji.

"Przybywam do Turcji, aby pogłębić przyjaźń między Stolicą Apostolską a narodem tureckim i pomóc spotkaniu kultur" - tymi słowami papież powitał premiera Recepa Tayyipa Erdogana, którego zapewnił, że Watykan jest przychylny staraniom jego kraju o wejście do Unii Europejskiej. Benedykt XVI rozpoczął we wtorek wizytę w Turcji.

Papież odnosi się przychylnie do przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej - tak rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi przedstawił oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej i najważniejszy aspekt wizyty z punktu widzenia Ankary.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik nawiązał do spotkania Benedykta XVI z premierem Erdoganem, prezydentem Ahmedem Necdetem Sezerem i innymi przedstawicielami najwyższych władz tureckich. Powiedział m.in., że Stolica Apostolska nie ma takich wpływów ani kompetencji politycznych, aby ingerować w proces akcesji Turcji do UE. Spogląda jednak przychylnie na dialog zmierzający do zbliżenia Turcji do momentu jej przystąpienia do Unii Europejskiej na podstawie wspólnych wartości i zasad i zachęca do tego dialogu.

Bardzo uroczysty przebieg miało spotkanie papieża z wielkim muftim Turcji i zarazem najwyższym dostojnikiem państwowym ds. religii prof. Alim Bardakoglu. Przewodniczący Urzędu ds. Religii, podejmując Bendedyta XVI, nawiązał pośrednio do fali krytyki, jaką w świecie islamskim wywołało wystąpienie papieża w Ratyzbonie.

"My, muzułmanie - powiedział - potępiamy wszelkiego rodzaju przemoc i terror niezależnie od tego, przeciwko komu jest skierowany i od kogo pochodzi. Ale w obecnych czasach widzimy, że islamofobia służy szerzeniu przekonania, zgodnie z którym religia islamska służy szerzeniu przemocy, a islam był rozpowszechniany na świecie za pomocą miecza. Ten sposób myślenia szerzy się coraz bardziej".

Swe wystąpienie Bardakoglu zakończył zwracając się bezpośrednio do papieża: "My, ludzie religii i instytucje religijne nie powinniśmy być niewolnikami tego rodzaju przesądów". Przyszłość współpracy islamu i chrześcijaństwa, w przekonaniu muftiego Turcji, to wspólne działania na rzecz pokoju na świecie cierpiącym wskutek wojen i przemocy.

Telewizja turecka, która poświęca wizycie Benedykta XVI czołówki dzienników, wielokrotnie cytowała jego słowa wypowiedziane podczas spotkania z premierem Erdoganem: "Jesteście ważnym krajem, pomostem między zachodnią demokracją a kulturą islamską, syntezą ich obu, i jeśli zechcecie, możecie pomóc papieżowi w jego staraniach o dialog kultur na rzecz pokoju".

Przemówienie papieża na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym, które zakończyło pierwszy dzień jego czterodniowej wizyty w Turcji, również stało się niezwłocznie przedmiotem pozytywnych komentarzy w telewizji, zwłaszcza jego wypowiedzi dotyczące konieczności zastąpienia zderzenia cywilizacji dialogiem i sojuszem kultur.

"Chciałbym podczas podróży do Turcji wyrazić całe moje uznanie i szacunek dla Turków, zapraszając ich do dalszego wspólnego wysiłku, we wzajemnym poszanowaniu, na rzecz poszanowania godności każdego człowieka" - ten cytat z przemówienia Benedykta XVI pojawił się na najważniejszych tureckich portalach internetowych.

Mirosław Ikonowicz (PAP)

ik/ az/ mc/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)