Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież przyjął zaproszenie koptów do Egipt

0
Podziel się:

"To było fantastyczne spotkanie z papieżem Franciszkiem, miałem wrażenie, że było wyjątkowo miłe, a to dobry znak dla relacji między naszymi Kościołami" - dodał patriarcha Aleksandrii

Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadros II (Teodor II) powiedział po spotkaniu z papieżem Franciszkiem w piątek, że przyjął on jego zaproszenie do Egiptu. Spotkanie z nowym biskupem Rzymu określił wręcz jako _ fantastyczne _.

Audiencja odbyła się w 40. rocznicę historycznej wizyty poprzedniego, zmarłego w zeszłym roku zwierzchnika Koptów Szenudy III w Watykanie i była okazją do potwierdzenia przez obie strony woli kontynuowania dialogu ekumenicznego aż do osiągnięcia pełnej jedności. Tawadros II poinfomował w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że papież ustali termin swej podróży do Egiptu w _ stosownym momencie _.

_ To było fantastyczne spotkanie z papieżem Franciszkiem, miałem wrażenie, że było wyjątkowo miłe, a to dobry znak dla relacji między naszymi Kościołami _ - dodał patriarcha Aleksandrii. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z nowym biskupem Rzymu Tawadros II mówił: _ Oba nasze Kościoły, katolicki i koptyjski, pracowały zawsze razem, na Bliskim Wschodzie i w świecie zachodnim, na rzecz tego, by zwyciężył pokój _. Następnie dodał: _ Najważniejszym celem dla obu Kościołów jest krzewienie dialogu ekumenicznego po to, by osiągnąć najbardziej pożądany rezultat, jedność _.

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że piątkowa wizyta zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego w Watykanie _ umacnia więzy przyjaźni i braterstwa _. Przypomniał następnie historyczną wizytę Szenudy III u Pawła VI 10 maja 1973 roku oraz ich, jak dodał, _ uścisk pokoju i braterstwa po wiekach wzajemnego oddalenia _. Podpisaną przez nich wówczas wspólną deklarację papież Bergoglio uznał za _ kamień milowy na drodze ekumenizmu _ i początek _ szerokiego dialogu między Kościołem katolickim a całą rodziną prawosławnych Kościołów wschodnich _.

Deklarując wolę podążania drogą zmierzającą ku pełnej jedności chrześcijan papież powiedział: _ Czujemy się zjednoczeni przez jeden chrzest, którego szczególnym wyrazem jest nasza wspólna modlitwa, w oczekiwaniu na dzień, gdy - spełniając pragnienie Pana - będziemy mogli pić z jednego kielicha _. Wyraził nadzieję na _ nowe i ważne kroki _ prowadzące do pełnej jedności.

Zwracając się do patriarchy Aleksandrii Franciszek powiedział również: _ Jesteśmy świadomi, że droga, jaka jest przed nami, jest być może jeszcze długa, ale nie chcemy zapominać o tym, ile za sobą mamy już drogi, która skonkretyzowała się w świetlanych chwilach; spośród nich chciałbym przypomnieć spotkanie papieża Szenudy III i błogosławionego Jana Pawła II w lutym 2000 roku w Kairze _.

Franciszek mówił też o _ ekumenizmie cierpienia _, łączącym obecnie w Egipcie wspólnoty Koptów - prawosławnych i katolickich. Dodał, że tak, jak kiedyś krew męczenników była źródłem siły Kościoła, tak obecnie _ dzielenie codziennych cierpień może być skutecznym narzędziem jedności _. Słowa te były odniesieniem do pogorszającej się sytuacji Koptów w Egipcie, gdzie są prześladowani przez fundamentalistów muzułmańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o NGO zagrożeniem dla demokracji Szczególne zagrożenie dla demokracji w tym kraju to projekt ustawy o organizacjach pozarządowych.
Wiara leczy. Naukowcy to potwierdzają W eksperymencie wzięło udział 159 pacjentów akademickiego szpitala psychiatrycznego McLean, przebywających tam na przestrzeni jednego roku.
To pierwsza taka wizyta nowego papieża Tydzień potrwa pierwsza zagraniczna podróż papieża Franciszka, w lipcu do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży. Następca Benedykta XVI odwiedzi Rio de Janeiro, gdzie odbędzie się spotkanie młodych katolików.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)