Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: Wola dialogu nie oznacza rezygnacji z ewangelizacji

0
Podziel się:

(dochodzą dalsze wypowiedzi)

(dochodzą dalsze wypowiedzi)

21.12.Rzym (PAP) - Benedykt XVI powiedział w piątek, że "wola dialogu i współpracy" z innymi religiami nie oznacza, że Kościół katolicki zrezygnuje z obowiązku ewangelizacji.

W tradycyjnym przemówieniu do kardynałów i szefów urzędów Kurii Rzymskiej papież podsumował kończący się rok w Kościele.

Benedykt XVI zapytał retorycznie: "Czy uprawnione jest jeszcze dzisiaj to, by ewangelizować? Czy wszystkie religie i światopoglądy nie powinny raczej żyć obok siebie w pokoju i dążyć razem do dobra ludzkości, każdy na swój sposób?".

"Nie podlega dyskusji, że musimy wszyscy żyć razem i współpracować w duchu tolerancji i wzajemnego szacunku" - powiedział papież. I dodał: "Kościół katolicki angażuje się w to z wielką energią".

Jednocześnie Benedykt XVI wyraził przekonanie, iż dialog ten nie znaczy, że "nie możemy już więcej przekazywać orędzia Jezusa Chrystusa, proponować ludziom i światu tego wezwania i nadziei, która z niego wypływa". Papież położył nacisk na to, że misja ewangelizacyjna Kościoła jest nie tylko prawomocna, ale także konieczna.

"Jak ważne jest to, by w bilansie ludzkości w obliczu zagrażających jej uczuć i przemocy oraz niesprawiedliwości, zostały rozbudzone i ponownie ożywione siły im przeciwne! I właśnie to ma miejsce w misji chrześcijańskiej" - mówił papież.

Przypomniał następnie: "Poprzez spotkanie z Jezusem Chrystusem i Jego świętymi, poprzez spotkanie z Bogiem, bilans ludzkości wzbogaca się o te siły dobra, bez których wszystkie nasze plany ładu społecznego nie stają się rzeczywistością, lecz - w obliczu przemożnych nacisków ze strony innych interesów, przeciwnych pokojowi i sprawiedliwości - pozostają jedynie abstrakcyjną teorią".

Wypowiadając się na temat dialogu z islamem Benedykt XVI wyraził przekonanie, że daje on nadzieję na wspólne działania w obronie godności każdej osoby ludzkiej i budowę bardziej sprawiedliwego, solidarnego świata.

W tym kontekście papież z uznaniem wspomniał o skierowanym do niego liście 138 muzułmańskich przywódców, pragnących podjęcia wspólnych działań w obronie pokoju. Benedykt XVI dodał, że z radością odpowiedział na to przesłanie dając wyraz swemu przekonaniu o pilnej potrzebie podjęcia działań na rzecz wzajemnego szacunku, dialogu i współpracy.

Podsumowując miniony rok w życiu Kościoła Benedykt XVI wspomniał o swym ogłoszonym w czerwcu liście do chińskich katolików. Podkreślił, że zapewnił w nim o gotowości Stolicy Apostolskiej do "spokojnego i konstruktywnego dialogu z władzami cywilnymi w celu znalezienia rozwiązania licznych problemów, dotyczących społeczności katolickiej". Wyraził życzenie, aby list ten "wydał spodziewane owoce".

Z niepokojem papież mówił o problemach, jakie powoduje "zeświecczenie obecnych czasów i naciski zarozumiałości ideologicznej".

"Wiemy o tym i znamy trud walki, jaka została nam w tych czasach narzucona" - podkreślił Benedykt XVI w obszernym przemówieniu.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zab/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)