Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlamentarzyści na wakacjach, a w Sejmie remonty

0
Podziel się:

Malowanie gabinetu marszałek Sejmu Ewy Kopacz, odnawianie marmurowej
posadzki przed Senatem i wymiana systemu klimatyzacji w Nowym Domu Poselskim - to niektóre z prac
remontowych trwających obecnie w budynkach parlamentu - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Sejmu
Jan Węgrzyn.

Malowanie gabinetu marszałek Sejmu Ewy Kopacz, odnawianie marmurowej posadzki przed Senatem i wymiana systemu klimatyzacji w Nowym Domu Poselskim - to niektóre z prac remontowych trwających obecnie w budynkach parlamentu - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn.

Wakacje parlamentarne, które dla posłów rozpoczęły się pod koniec lipca, a dla senatorów na początku sierpnia, zwykle są wykorzystywane do przeprowadzenia prac remontowych w budynkach Sejmu i Senatu.

Węgrzyn podkreślił w rozmowie z PAP, że rocznie parlament odwiedza nawet około 120-140 tysięcy osób w grupach wycieczkowych. "Plus posłowie, senatorowie, przedstawicieli rządu, delegacje, goście, eksperci; jest to, więc bardzo intensywnie eksploatowany kompleks budynków" - zaznaczył.

Węgrzyn podkreślił, że modernizacja budynków przy Wiejskiej odbywa się zawsze za zgodą konserwatora zabytków. "Większe remonty, które wchodzą w substancję budynku, zawsze robimy pod czujnym okiem stołecznego konserwatora zabytków" - powiedział.

Jak dodał, obecnie jedną z największych inwestycji jest wymiana marmurowej posadzki i schodów przed wejściem do budynku Senatu. "Wykorzystujemy do tego stary marmur, oczywiście po przeszlifowaniu, nowa będzie konstrukcja, stara była bowiem budowana na przełomie lat 40. i 50., więc po ponad pół wieku miała prawo się rozkruszyć" - mówił Węgrzyn.

Trwa też przebudowa na potrzeby sejmowych komisji dwóch sal klubowych w Nowym Domu Poselskim. "Sal na posiedzenia komisji w Sejmie jest mało. Te dwie sale były usytuowane w taki sposób, że utrudniony był tam dostęp dla gości i przedstawicieli rządu, więc zdecydowaliśmy się jeszcze w tamtym roku, żeby to gruntownie przebudować" - powiedział wiceszef Kancelarii Sejmu.

Jak dodał, powstanie nowe, oddzielne wejście, z ochroną, punktem badań pirotechnicznych, szatnią. "W ten sposób zyskamy dwie nowe sale, w których będzie mogło pracować po 60 osób" - tłumaczył.

W Sejmie kończy się też remont podziemnych korytarzy. Modernizowany jest także budynek K, gdzie wymieniany jest m.in. system przeciwpożarowy oraz sieć komputerowa. Trwają ponadto drobne prace remontowe, m.in. odnawiane są toalety w budynku G, gdzie odbywają się posiedzenia komisji sejmowych. Kontynuowane są też prace związane z wymianą systemu klimatyzacji w Nowym Domu Poselskim.

Po wakacjach także marszałek Sejmu Ewa Kopacz wróci do odnowionego gabinetu, w którym obecnie trwają prace malarskie. Zdaniem Węgrzyna pomieszczenia te nie były odnawiane od połowy lat 80.

Remonty - poinformował wiceszef kancelarii Sejmu - kosztują od kilku do kilkuset tysięcy złotych np. wymiana posadzki i schodów przed wejściem do Senatu kosztuje około 800 tysięcy. Najdroższą inwestycją jest trwający już od ubiegłego roku remont klimatyzacji w Nowym Domu Poselskim, który łącznie wyniesie ok. 10 mln zł.

"Proste prace, jak remonty łazienek czy malowanie, powinniśmy skończyć do 25 sierpnia. Jeśli chodzi o poważniejsze prace, to część z nich zakończy się w tym roku, a część już w przyszłym" - poinformował Węgrzyn.

Jak dodał, pierwszy etap remontu posadzek przed Senatem zakończy się w tym roku, a drugi w 2013 r. "Musimy też dołożyć jedną inwestycję, czyli wjazd dla osób niepełnosprawnych do Senatu" - zaznaczył Węgrzyn.

Przebudowa sal w Nowym Domu Poselskim powinna zakończyć się jesienią tego roku, podobnie jak remont w budynku K, który - według Węgrzyna - zakończy się na przełomie września i października. Najbardziej pracochłonna jest wymiana klimatyzacji w NDP, która ma potrwać jeszcze półtora roku.

Posłowie wrócą do odnowionych budynków na pierwsze powakacyjne posiedzenie w dniach 29 i 30 sierpnia, senatorowie dopiero na początku października. (PAP)

mzk/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)