Notowania

wiadomości
05.03.2012 15:58

Paryż: Podpisano polsko-francuską umowę o koprodukcji filmowej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i francuski minister kultury i środków przekazu Frederic Mitterrand podpisali w poniedziałek w Paryżu międzyrządową umowę o koprodukcji filmowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i francuski minister kultury i środków przekazu Frederic Mitterrand podpisali w poniedziałek w Paryżu międzyrządową umowę o koprodukcji filmowej. *

Dokument zastąpi umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii sporządzoną w 1970 r.

Minister Zdrojewski zwrócił uwagę na niezwykłe okoliczności podpisania umowy koprodukcyjnej. "Podpisujemy ten dokument w szczególnym momencie. Francuski film +Artysta+ odniósł ogromny sukces, a film Agnieszki Holland został nominowany do Oscara. Można więc powiedzieć, że podpisujemy tę umowę w szczęśliwym momencie, życząc sobie następnych sukcesów w Los Angeles, w Cannes, w Berlinie czy w Moskwie" - powiedział minister.

"Umowa otwiera nowy rozdział we współpracy filmowej pomiędzy Francją a Polską w momencie, kiedy francuskie kino odznacza się niezwykłą witalnością" - tłumaczył z kolei Frederic Mitterand przy podpisaniu umowy.

Francuski minister kultury powiedział, że od filmu "Kanał", który zobaczył jako dziecko, jest fanem Andrzeja Wajdy. "Polskie kino jest częścią mojego życia" - przyznał Frederic Mitterand, który przez lata był krytykiem filmowym i dyrektorem kina Olympic Palace.

W rozmowie z PAP Zdrojewski podkreślił, że umowa jest wypełnieniem pewnej luki, jaka powstała w tej materii w Polsce po 1970 roku. "Jeszcze nie tak dawno nie mieliśmy takich umów, bazowaliśmy na przepisach niezwykle odległych w czasie, bardzo anachronicznych, niedających nam żadnych instrumentów, ani pewnej wolności prawnej w realizacji przedsięwzięć w tym zakresie". Jak podkreślił minister, nie oznacza to, że się one nie odbywały.

"Ale na przykład film Małgorzaty Szumowskiej mógł być realizowany w wymiarze łatwiejszym, korzystniejszym z punktu widzenia finansowego, łatwiejszym także w elementach promocyjnych czy dystrybucyjnych, gdyby ta umowa obowiązywała pół roku temu" - dodał.

Jak poinformował PAP Julien Ezanno z francuskiego Centre National du Cinema, który uczestniczył w opracowywaniu umowy, stworzenie nowych, bardziej klarownych zasad w materii koprodukcji z Francją było inicjatywą dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz.

"W praktyce, umowa umożliwia m.in. mniejszościowy udział w projektach filmowych w wysokości 10 proc., co oznacza, że polscy producenci będą mogli dołożyć się na przykład do dużych francuskich produkcji o budżecie 10-15 milionów euro. Wcześniej minimalny udział mniejszościowy wynosił 30 proc." - powiedział Ezanno.

Francuzi będą mogli teraz uczestniczyć jako producent mniejszościowy w polskich produkcjach.

Podpisanie międzyrządowej umowy o koprodukcji filmowej było głównym punktem roboczej wizyty ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Paryżu.

z Paryża Ewa Wohn (PAP)

ewo/ mlu/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz