Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pat decyzyjny w olsztyńskim ratuszu - prawnicy uspokajają

0
Podziel się:

(dochodzi stanowisko prawników urzędu miasta)

(dochodzi stanowisko prawników urzędu miasta)

29.9.Olsztyn (PAP) - Prawnicy olsztyńskiego urzędu miasta poinformowali, że pracami magistratu po wyjściu z aresztu prezydenta Czesława Małkowskiego nadal będą kierowali jego zastępcy.

"Prawnicy zbadali, że prezydent Małkowski udzielił stosownych pełnomocnictw swoim zastępcom. Na ich podstawie mogą oni kierować wszystkimi obszarami pracy ratusza" - poinformowała PAP w poniedziałek po południu Aneta Szpaderska, rzeczniczka prasowa olsztyńskiego ratusza.

Wątpliwości co do tego, kto po wyjściu Małkowskiego z aresztu ma kierować olsztyńskim ratuszem pojawiły się po tym, jak zwalniając Małkowskiego z aresztu sąd zakazał mu kierowania pracami urzędu miasta.

Edyta Wrotek, rzeczniczka prasowa wojewody informowała w poniedziałek rano PAP, że "decyzja sądu zakazująca panu Małkowskiemu kierowania ratuszem zrodziła problem prawny: zdaniem prawników wojewody od czasu jego wyjścia na wolność miastem nie mogą jak dotąd kierować zastępcy pana Małkowskiego" - powiedziała Wrotek.

Prawnicy wojewody mówiąc o tym, że zastępcy Małkowskiego nie mogą już w pełni kierować pracami miasta, powoływali się na ustawę o samorządzie gminnym, która stanowi, że zastępcy mogą kierować pracami ratusza tylko od momentu zatrzymania, do zwolnienia prezydenta z aresztu. "A teraz mamy sytuację, w której prezydent właśnie jest z aresztu zwolniony" - podkreśliła Wrotek.

Identycznie ustawę interpretował Zbigniew Dąbkowski, przewodniczący rady miasta w Olsztynie. "Według mnie zastępcy prezydenta, którzy dotąd kierowali ratuszem, od teraz nie mogą m.in. składać poprawek do budżetu, ani przedkładać radzie projektu budżetu, w imieniu miasta nie mogą podpisywać aktów notarialnych, czy kierować obroną cywilną, bo te funkcje zastrzeżone są w ustawie prezydentowi" - powiedział PAP Dąbkowski. Mówił on wówczas, że w ratuszu po wyjściu Małkowskiego z aresztu zapanował "pat decyzyjny".

Aneta Szpaderska informowała, że prawnicy "badają sytuację, która jest nietypowa, wyjątkowa w skali kraju".

Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski jest podejrzany o molestowanie urzędniczek i gwałt na jednej z nich, ciężarnej. W związku z tymi zarzutami od 14 marca do 26 września przebywał w areszcie. W piątek sąd Małkowskiemu areszt uchylił uznając, że nie zachodzi już obawa matactwa z jego strony, ale zakazał mu kontaktu z poszkodowanymi, kierowania ratuszem oraz opuszczania kraju. Sąd zastosował także dozór policyjny.

Ponieważ, mimo licznych apeli, Małkowski nie zrzekł się mandatu prezydenta, radni zdecydowali o przeprowadzeniu w Olszynie referendum na temat jego odwołania. Termin referendum ma zostać ogłoszony 1 października. (PAP)

jwo/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)