Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak: strategia KW powinna określać kierunki, a nie szczegóły

0
Podziel się

Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który pełni funkcje właścicielskie
wobec spółek węglowych, ocenia, że nowa strategia największej górniczej firmy - Kompanii Węglowej
(KW) - powinna określać jedynie kierunki działania firmy, a nie szczegółowe plany.

bEinbAAB

Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który pełni funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych, ocenia, że nowa strategia największej górniczej firmy - Kompanii Węglowej (KW) - powinna określać jedynie kierunki działania firmy, a nie szczegółowe plany.

Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach wicepremier odniósł się w ten sposób do konfliktu wokół projektu strategii firmy. Związki zawodowe nie zgadzają się na m.in. plan zmniejszenia zatrudnienia i możliwość zamykania kopalń. Na 2 września związkowcy zapowiedzieli referendum strajkowe. Kolejne rozmowy w tej sprawie zaplanowano na czwartek.

"W moim przekonaniu w strategii należałoby unikać opisywania szczegółowo, jak różne przedsięwzięcia będą realizowane. Ważne jest, żeby jasno zarysować w niej potrzebę utrzymania dobrych, atrakcyjnych miejsc pracy, utrzymania dobrej pozycji rynkowej, a więc wydobycia węgla po opłacalnych cenach" - skomentował w Katowicach Pawlak.

bEinbAAD

Jego zdaniem, szczegółowe decyzje dotyczące przyszłego wykorzystania złóż, zasobów czy przesunięć pracowników należy zostawić zarządowi spółki, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. "Strategia powinna określać kierunki, a nie przesądzać szczegółów, co w danym roku czy miesiącu będzie się robić - to jest rola zarządu, który w rozmowie z pracownikami, ze związkami powinien znajdować najlepsze rozwiązania" - ocenił.

Wicepremier opowiedział się za szybkim przyjęciem strategii w takim właśnie, bardziej ogólnym niż obecny projekt, kształcie. Przypomniał, że prace nad tym dokumentem trwają już od kilku miesięcy, a konieczność jego przyjęcia wiąże się m.in. z możliwością wykorzystania przez KW środków budżetowych na tzw. inwestycje początkowe, czyli modernizacyjne i odtworzeniowe, w kopalniach.

Pawlak przyjechał w środę do Katowic, by rozmawiać z szefami spółek węglowych na temat wykorzystania tych środków. Chodzi o 400 mln zł z budżetu, jakie w tym roku spółki mogą otrzymać na inwestycje. Muszą je wydać do końca roku. Wnioski można składać do 6 września, złożył je już np. Katowicki Holding Węglowy. 2010 rok jest ostatnim, kiedy unijne prawo pozwala na taką pomoc dla górnictwa. Projekt nowych regulacji zakłada, że w przyszłości na pomoc będą mogły liczyć tylko kopalnie przeznaczone do zamknięcia.

W projekcie swojej strategii KW rozważa np. zamknięcie kopalni Halemba-Wirek, która w ostatnich siedmiu latach przyniosła ponad 1,2 mld zł strat. Pawlak przytoczył przykład innej nierentownej kopalni KW - Silesii - która z inicjatywy związków zawodowych, przy poparciu załogi, ma wkrótce zostać sprzedana inwestorowi.

bEinbAAJ

"Nie ma żadnego problemu - możemy zrobić tak samo, jak w przypadku Silesii. Jeżeli tylko załoga zdecyduje się, że chce realizować taki projekt, możemy tę kopalnię wydzielić i sprzedać dla pracowników, jeżeli znajdą partnerów" - powiedział wicepremier, według którego najistotniejsze jest utrzymywanie miejsc pracy i dbałość o dobre wynagrodzenia górników.

"W ciągu tych ostatnich lat, pomimo kryzysu, wzrost wynagrodzeń (w górnictwie - PAP) przekraczał inflację" - podkreślił Pawlak.

Mówiąc o przyszłości górnictwa, wicepremier podkreślił konieczność utrzymania dobrego zarządzania spółkami węglowymi oraz promowania długoterminowych umów z energetyką na dostawy węgla. Jak mówił, odnośnie dostaw gazu czy ropy jest to już standardem, natomiast przy dostawach węgla - wciąż nie.

"Są pierwsze pozytywne zmiany, ale będę też oczekiwał od firm, które podlegają ministrowi skarbu, by były bardziej otwarte na długoterminowe kontrakty, aby to dawało dobrą bazę do funkcjonowania górnictwa w perspektywie wieloletniej" - powiedział wicepremier.

bEinbAAK

Przypomniał, że w ubiegłym roku spółki węglowe, za wyjątkiem najbardziej dotkniętej kryzysem spółki z Jastrzębia Zdroju, osiągnęły dodatnie wyniki finansowe. Na inwestycje przeznaczyły ok. 2,5 mld zł. Pawlak podkreślił, że krajowe ceny węgla zrównały się z międzynarodowymi, co daje dobre wyniki na sprzedaży, ale i stawia polskie górnictwo w ostrej konkurencji z węglem z importu.

Pawlak zapowiedział, że spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych 3 września w Jastrzębiu Zdroju, przy okazji uroczystości z okazji 30-lecia zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego.(PAP)

mab/ mki/ mow/

bEinbABe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)