Notowania

pawlak
10.06.2010 14:06

Pawlak: To temat pilniejszy od wyboru prezesa NBP

Bardziej potrzeba nam dyskusji o polityce monetarnej - uważa wicepremier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Ważniejszaod wyboru prezesa NBP jest dyskusja o polityce monetarnej oraz o działaniach NBP w relacji do stabilności pieniądza i dbałości o rozwój gospodarczy - uważa kandydat PSL na prezydenta, wicepremier Waldemar Pawlak.

_ - W tym czasie, kiedy są dramatyczne doświadczenia, kiedy idzie też wiele bardzo bolesnych doświadczeń związanych z powodzią, równocześnie jest forsowanie rozwiązań daleko wykraczających poza te normy konstytucyjne, które wyraźnie mówią, że prezesa NBP powinien zgłaszać prezydent wybrany w powszechnych wyborach _ - powiedział w czwartek lider ludowców w Kielcach.

Jeżeli najistotniejsze decyzje zostaną rozstrzygnięte w _ uproszczony _ sposób, w trybie _ tymczasowym _ - podkreślił Pawlak - to nadchodzące wybory _ staną się czysto symboliczne, tzn. prezydent po wyborach nie będzie miał nic do powiedzenia, bo wszystko zostanie pozamiatane przed wyborami _.

W czwartek Sejm rozstrzygnie, czy jeszcze tego samego dnia zajmie się wyborem na prezesa NBP prof. Marka Belki.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski mówił, że ludowcy uważają Belkę za dobrego kandydata, ale - zdaniem PSL - powinien go wskazać nowo wybrany prezydent, a nie pełniący obowiązki prezydenta.

Żelichowski nie przesądził jednak, jak zachowa się PSL, jeśli w czwartek dojdzie do głosowania nad kandydaturą Belki. -_ Dopiero po debacie - a nie przed - można zająć stanowisko. Jeżeli w czasie debaty padnie argument, że państwu coś zagraża, że obywatelom coś zagraża i musi to być teraz zrobione, to przecież nie będziemy głusi na argumenty. Natomiast jeśli usłyszymy +tak ma być, bo tak nam się podoba+, to zachowamy się inaczej. Czekamy na debatę _ - mówił Żelichowski.

Zdaniem Pawlaka, prezes NBP potrzebuje silnego mandatu na _ trudne czasy _. Jeżeli dojdzie w jakimś czasie do trudnych wyzwań i okaże się, że zawiodą uruchomione mechanizmy, to _ chciałbym żebyśmy jasno narysowali mapę odpowiedzialności; kto odpowiada za takie rozstrzygnięcie, kto podejmował takie decyzje, które mają w sobie duże ryzyko _ - mówił prezes PSL.

Wicepremier pytany opomoc państwa dla rolników dotkniętych powodzią, wicepremier poinformował, że rząd pracuje m.in. nad uruchomieniem zasiłków - o takim charakterze jak dla bezrobotnych.

- _ Chodzi o konkretną pomoc materialną w naturze - np. z rezerw zboża - która pozwoli utrzymać rodziny i gospodarstwa do nowych zbiorów. Takie działanie wymaga jednak notyfikacji UE, zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami _ - tłumaczył. - _ Mam nadzieję, że to się uda zrobić _ - dodał Pawlak.

Wicepremier wyraził nadzieję, że możliwa stanie się również częściowa lub zaliczkowa wypłata dopłat bezpośrednich dla rolników. Jak zapowiedział, 80 proc. należności wypłacono by uprawnionym niezwłocznie, a reszta zostałaby rozliczona w grudniu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Pawlak** zadowolony z osłabienia złotego ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/pawlak;zadowolony;z;oslabienia;zlotego,5,0,630021.html )
* [ **Pawlak** o służbie zdrowia: są dwa systemy ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;o;sluzbie;zdrowia;sa;dwa;systemy,141,0,630413.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz