Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PE chce 13,4 mln euro na nowych pracowników i biura poselskie

0
Podziel się

Parlament Europejski chce otrzymać w tym roku z budżetu Unii Europejskiej
dodatkowe 13,4 mln euro na zatrudnienie 150 nowych pracowników oraz zwiększenie o 1,5 tys. euro (do
19 tys.) kwoty, jaką każdy poseł dostaje co miesiąc na asystentów. Przewodniczący Jerzy Buzek
tłumaczył w czwartek, że zwiększenie budżetu jest konieczne i wynika z wejścia w życie Traktatu z
Lizbony.

bEhOuPiZ

*Parlament Europejski chce otrzymać w tym roku z budżetu Unii Europejskiej dodatkowe 13,4 mln euro na zatrudnienie 150 nowych pracowników oraz zwiększenie o 1,5 tys. euro (do 19 tys.) kwoty, jaką każdy poseł dostaje co miesiąc na asystentów. Przewodniczący Jerzy Buzek tłumaczył w czwartek, że zwiększenie budżetu jest konieczne i wynika z wejścia w życie Traktatu z Lizbony. *

Komisja ds. budżetu PE opowiedziała się w środę za zwiększeniem budżetu PE na 2010 r., zgodnie z wcześniejszą propozycję prezydium PE, które składa się z przewodniczącego Jerzego Buzka i jego 14 zastępców. I tak tegoroczny budżet w wysokości 1,6 mld euro ma wzrosnąć o 13,33 mln euro. O ile oczywiście na tę podwyżkę zgodzi się Rada UE, a więc w praktyce ministrowie finansów państw członkowskich.

Jak tłumaczył Buzek, zwiększenie budżetu PE to "sensowna decyzja", gdyż PE potrzebuje dodatkowych środków, by wywiązać się z powierzonych mu przez Traktat z Lizbony nowych zadań.

bEhOuPjb

"Dzisiaj PE ma znacznie więcej odpowiedzialności niż miał jeszcze rok temu. Odpowiadamy za całe ustawodawstwo UE, czyli ponad 60 proc. wszystkich ustaw, które są w poszczególnych krajach członkowskich. To jest kolosalna odpowiedzialność - powiedział. - Potrzebujemy nowych prawników, nowych doradców, większej liczby asystentów, bo będziemy uczestniczyć jak nigdy dotąd w procesie stanowienia, czyli decydowania o przyszłości naszych obywateli".

Dodatkowe środki mają pójść na zatrudnienie dodatkowych 70 urzędników w sekretariatach komisji parlamentarnych, zajmujących się zwłaszcza tymi politykami, w których wraz z Traktatem z Lizbony PE zyskał nowe uprawnienia i tzw. współdecyzję z Radą UE. Ponadto 75 nowych osób ma być zatrudnionych w grupach politycznych.

I wreszcie znacznie mają wzrosnąć wydatki na biura poselskie. Zgodnie z przyjęta poprawką do budżetu, od 1 maja każdy z 736 posłów dostanie na asystentów nie 17,5 tys. euro, ale 19 tys. W sumie ta podwyżka będzie kosztować europejskiego podatnika 8,8 mln euro. Buzek przekonywał, że te dodatkowe koszty są uzasadnione, nawet w czasach kryzysu.

"Nie zawsze oszczędności służą obywatelom. Nadmierne oszczędności czy oszczędzanie pieniędzy na ważne decyzje mogą mieć skutek wprost przeciwny. Uważam, że od czasu do czasu takie trudne decyzje trzeba podejmować. Oczekuję dzisiaj od posłów, że będą współtworzyli ustawodawstwo UE; to nie zawsze było możliwe" - uzasadniał wzrost wydatków na biura poselskie.

bEhOuPjh

"Uważam, że taka decyzja była absolutnie konieczna. Ona jest zapisana w traktatach. Byłoby znacznie gorzej, gdybyśmy się nie wzmocnili i podejmowali w przyszłości złe decyzje. Pozwólmy PE pracować i działać sprawnie, bo tego oczekują obywatele" - dodał.

Głosowanie poprawek do budżetu PE na 2010 rok odbędzie się na sesji w Strasburgu 9-10 lutego. Następnie decyzja ta trafi do Komisji Europejskiej i Rady UE.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/

bEhOuPjC
euro
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)