Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE potępia łamanie praw człowieka przez władze Mołdawii

0
Podziel się:

Parlament Europejski przyjął w
czwartek rezolucję w sprawie sytuacji w Mołdawii, potępiając
łamanie praw człowieka i kampanię zastraszania prowadzoną przez
mołdawski rząd.

*Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie sytuacji w Mołdawii, potępiając łamanie praw człowieka i kampanię zastraszania prowadzoną przez mołdawski rząd. *

Posłowie domagają się dochodzenia w sprawie śmiertelnych ofiar wydarzeń, które miały miejsce po kwestionowanych przez opozycję kwietniowych wyborach parlamentarnych, a także w sprawie zarzutów dotyczących gwałtów i złego traktowania aresztowanych osób oraz politycznie motywowanych zatrzymań, takich jak w przypadku Anatola Matasaru i Gabriela Stati.

"Parlament Europejski stanowczo potępia kampanię zastraszania i poważne łamanie praw człowieka przez mołdawski rząd w następstwie wyborów parlamentarnych" - brzmi rezolucja.

Eurodeputowani zwrócili się do Rady UE (czyli rządów państw członkowskich) o rozważenie wysłania do Mołdawii misji w celu wsparcia organów ścigania.

Szczególne zaniepokojenie posłów budzą "bezprawne i bezpodstawne aresztowania oraz szeroko rozpowszechnione łamanie praw człowieka osób aresztowanych".

PE potępił też "kampanię zastraszania" wszczętą przez mołdawskie władze przeciw dziennikarzom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i opozycji. "Kampania ta przejawia się aresztowaniami i wydaleniami dziennikarzy, ograniczaniem dostępu do stron internetowych i stacji telewizyjnych, nadawaniem propagandowych treści w kanałach publicznych i blokowaniem przedstawicielom opozycji dostępu do mediów publicznych".

Posłowie uważają, że działania te mają na celu odizolowanie Mołdawii od krajowych i międzynarodowych mediów oraz społecznej kontroli.

"Komisja Europejska, Rada UE i państwa członkowskie muszą w pełni wykorzystać Europejską Politykę Sąsiedztwa, a w szczególności Partnerstwo Wschodnie, w celu wzmocnienia stabilności, zapewnienia lepszych rządów i zrównoważonego rozwoju gospodarczego w Republice Mołdawii" - apelują eurodeputowani. Przypominają,, że celem jest wyznaczone na czerwiec rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej umowy o współpracy między Mołdawią a UE.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ keb/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)