Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Rzecznik praw obywatelskich UE wybrany na trzecią kadencję

0
Podziel się:

Nikiforos Diamanduros został w środę po raz trzeci wybrany przez Parlament
Europejski na rzecznika praw obywatelskich Unii Europejskiej. Grek sprawuje tę funkcję od 2003
roku.

Nikiforos Diamanduros został w środę po raz trzeci wybrany przez Parlament Europejski na rzecznika praw obywatelskich Unii Europejskiej. Grek sprawuje tę funkcję od 2003 roku.

Diamanduros uzyskał już w pierwszej turze bezwzględną większość głosów (340), wygrywając z kontrkandydatami: Vittorio Bottolim (Włochy) oraz Pierre-Yves'em Monette (Belgia).

"Nikiforos Diamanduros bardzo dobrze sprawdził się w pełnionej dotąd roli. Nie tylko przestrzegał standardów w stosunkach instytucji europejskich z obywatelami, ale też działał na rzecz wzrostu kultury prawnej. Przyczyniał się do rozpowszechnienia informacji o stosowaniu prawa unijnego w poszczególnych krajach (...). Swoimi kwalifikacjami i działaniami zyskał zaufanie osób z różnych krajów oraz ugrupowań politycznych" - powiedziała poseł Lena Kolarska-Bobińska (PO).

W oświadczeniu po wyborze rzecznik zapewnił, że jego priorytetem na kolejną 5-letnią kadencję będzie zapewnienie, by obywatele UE w pełni skorzystali z praw, jakie daje im Traktat z Lizbony i Karta Praw Podstawowych UE, która jest jego integralną częścią. Chce też poprawić kontakty obywateli z unijną administracją, a także usprawnić funkcjonowanie własnego urzędu, przyspieszając postępowania.

Europejski rzecznik zajmuje się rozpatrywaniem skarg obywateli UE na nieprawidłowości w instytucjach europejskich. Interweniuje więc, gdy ktoś czuje się pokrzywdzony w rozpisanym przez unijną administrację przetargu albo innej procedurze, czy też odmówiono mu dostępu do informacji albo dokumentu. Staje także w obronie pracowników i kandydatów do pracy w instytucjach.

Według danych zawartych w rocznym sprawozdaniu rzecznika, w roku 2008 z Polski wpłynęło doń 270 skarg. Polska znalazła się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o liczbę skarg, wyprzedzając takie kraje jak Francja, Włochy i Wielka Brytania. Najwięcej skarg skierowali Niemcy (546) i Hiszpanie (352). W praktyce większość skarg nie mieści się w kompetencjach unijnego rzecznika, bo nie dotyczy instytucji UE, lecz działań administracji krajów członkowskich. Dlatego nadawcy są odsyłani do odpowiednich krajowych urzędów albo ombudsmanów.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)