Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: zakaz sprzedaży papierosów mentolowych za 8 lat

0
Podziel się:

#
dochodzą dodatkowe informacje o głosowaniu
#

# dochodzą dodatkowe informacje o głosowaniu #

08.10. Strasburg (PAP) - Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za wprowadzeniem w UE zakazu sprzedaży papierosów mentolowych dopiero za 8 lat oraz za utrzymaniem sprzedaży cienkich papierosów tzw. slimów. Teraz rozpoczną się negocjacje z krajami UE.

Europosłowie, podobnie jak wcześniej ministrowie zdrowia, opowiedzieli się natomiast za zakazem tzw. "szminkowych" opakowań papierosów, w jakich sprzedawane są slimy. PE chce, by były dopuszczone tylko płaskie opakowania.

We wtorek PE przegłosował stanowisko negocjacyjne ws. dyrektywy tytoniowej. Przed głosowaniem widoczne były podziały w grupach politycznych, a pracom w PE towarzyszyły kontrowersje związane z lobbingiem koncernów tytoniowych.

Europosłowie przychylili się do poprawki chadeków, by zakaz sprzedaży w UE papierosów mentolowych objąć 8-letnim okresem przejściowym oraz by nie zakazywać slimów. Jeśli chodzi o inne aromaty, mogą być one zakazane już w 2016 r. "Dni papierów aromatyzowanych są policzone" - powiedziała na konferencji prasowej sprawozdawczyni PE Linda McAvan. Europosłowie chcą stworzenia tzw. pozytywnej listy dodatków, na której nie znalazłyby się aromaty.

PE opowiedział się też za pokryciem 65 proc. powierzchni opakowań papierosów ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle KE miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, aby zniechęcić Europejczyków do palenia. Propozycja dyrektywy przewidywała też, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi.

Ponadto papierosy elektroniczne miały być - w zamyśle Komisji Europejskiej - traktowane jako produkty medyczne i sprzedawane głównie w aptekach. Takie restrykcyjne ograniczenie nie znalazło się w stanowisku PE.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE.

Ponadto Parlament Europejski zdecydował we wtorek o rozpoczęciu negocjacji dyrektywy tytoniowej z państwami członkowskimi.

Gdyby - ze względu na podziały - PE nie udzielił we wtorek upoważnienia sprawozdawczyni Lindzie McAvan, opóźniłoby to rozmowy z krajami UE i dyrektywa nie byłaby zapewne uzgodniona w tej kadencji europarlamentu, która upływa w kwietniu przyszłego roku. Dzięki udzieleniu upoważnienia, uzgodnienia mają szansę zakończyć się przed końcem tego roku. Przed wtorkowym głosowaniem o udzielenie takiego upoważnienia apelował komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg i litewska prezydencja.

"Silne poparcie (620) za udzieleniem mandatu do negocjacji dyrektywy tytoniowej. Rozmowy między PE a Radą UE mogą się już rozpocząć!" - napisał po głosowaniu na Twitterze Borg. W komunikacie dodał, że "to nie koniec drogi", ale że głosowanie pozwoli na negocjacje i osiągnięcie sensownego porozumienia.

"Komisja Europejska przeanalizuje teraz uważnie przyjęte dziś poprawki i określi swoje stanowisko (...). Jestem przekonany, że zrewidowana dyrektywa może wciąż być przyjęta w czasie tego mandatu PE" - zaznaczył Borg.

Przegłosowane we wtorek stanowisko PE jest łagodniejsze niż wcześniejsze lipcowe stanowisko komisji PE ds. zdrowia, które przewidywało zakaz zarówno slimów, jak i mentoli. Ministrowie krajów UE uzgodnili zakaz sprzedaży papierosów z dodatkami aromatycznymi, jak mentol. Nie zgodzili się natomiast na taki zakaz dla papierosów cienkich (tzw. slimów). Polska nie podpisała się pod tym stanowiskiem, bo sprzeciwiała się zakazowi slimów.

Z Brukseli Julita Żylińska i Łukasz Osiński (PAP)

jzi/ luo/ je/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)