Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pekin chce wzmocnić współpracę z Unią

0
Podziel się

Premier Wen Jiabao spotkał się z szefem KE Jose Manuelem Barroso.

Pekin chce wzmocnić współpracę z Unią
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEpyvkOd

Premier Chin Wen Jiabao i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uzgodnili, że Chiny zwiększą współpracę z UE w sferze bezpieczeństwa energetycznego i kwestii zmian klimatu.

_ - Chiny podejmą większe zobowiązania międzynarodowe, nie tylko po to, by odpowiedzieć na międzynarodowe oczekiwania, ale także ze względu na swoje interesy _ - powiedział chiński premier po spotkaniu.

Barroso ze swojej strony podkreślił wagę partnerstwa strategicznego między Unią a Chinami.

bEpyvkOf

_ - W sprawach ożywienia światowej gospodarki, opierania się naciskom protekcjonistycznym, bronienia się przed zmianami klimatu czy rozwiązania kwestii bezpieczeństwa, takich jak rozpowszechnianie broni jądrowej, Chiny i Unia Europejska powinny pracować wspólnie _ - oznajmił szef KE.

Tematem rozmów w Pekinie przedstawicieli UE - szczególnie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - miał być program atomowy Iranu. Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy chcieliby zyskać poparcie Chin dla sankcji wobec Teheranu.

Wen Jiabao nie wyjaśnił, czy jego kraj jest gotów poprzeć sankcje. Oznajmił jedynie, że _ Chiny pozostaną w kontakcie z zainteresowanymi stronami i odegrają konstruktywną i pozytywną rolę _.

Delegacja KE opuści Pekin jutro i uda się do Szanghaju, by uczestniczyć w inauguracji wystawy światowej Expo 2010.

bEpyvkOl

ZOBACZ TAKŻE:

bEpyvkOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)