Notowania

izrael
14.05.2009 13:22

Peres o wizycie papieża: Są braki w organizacji

- Słowa Benedykta XVI nie brzmią tak, jak powinny - uważa prezydent Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Izraela Szimon Peres powiedział dziennikowi _ Corriere della Sera _, że _ braki w organizacji _ pielgrzymki Benedykta XVI do Ziemi Świętej sprawiły, że słowa papieża nie brzmią tak, jak powinny.

W wywiadzie dla włoskiej gazety Peres wyraził jednocześnie uznanie dla papieża za to, że w jasny sposób potępił antysemityzm. Peres poproszony o komentarz do opinii, że Benedykt XVI jest _ zbyt chłodny _ w Izraelu i że brakuje _ wielkiego gestu _, odparł: _ Nie jestem krytykiem teatralnym _.

Dalej, odpowiadając na pytanie dziennikarza, stwierdził: _ To, co pan nazywa brakiem gestów, to braki w organizacji _. _ Kiedy robi się publiczne gesty, trzeba uważać na wrażliwość innych osób _ - dodał.

Izraelski prezydent wyraził opinię, że gdyby poniedziałkowe przemówienie z lotniska w Tel Awiwie, w którym papież mówił o konieczności zwalczania antysemityzmu, gdzie tylko podniesie _ odrażającą głowę _, wygłosił w jerozolimskim instytucie pamięci holokaustu Jad wa-Szem _ prawdopodobnie wszystko byłoby zupełnie inaczej _.

- _ Ale on wygłosił mocne przemówienie po swoim przylocie i w ten sposób trzecie przemówienie tego dnia wydawało się powtórzeniem _ - oświadczył Peres nawiązując do przemówienia w Jad wa-Szem. Prezydent zauważył: _ Wszystkie wizyty papieży w Izraelu bardziej nadają się dla historyków niż dla dziennikarzy _. _ Benedykt XVI poruszył najgłębsze tematy naszych czasów. Nowy antysemityzm, chorobę, którą ludzie powinni umieć leczyć. Papież zdystansował się wyraźnym głosem _ - ocenił Szimon Peres.

Zobacz relację CTV z pielgrzymki do Ziemi Świętej:

- _ Dzisiaj problemem nie jest rozdział między państwem czy Kościołem albo między żydami, chrześcijanami, muzułmanami. Potrzebne jest wyraźne rozróżnienie między przemocą i wiarą _ - oświadczył.

Zaznaczył następnie: _ Nie ma miejsca na ich mieszanie i myślę, że ten papież robi, co może, chociaż niestety ludzie nie przywiązują wagi do tego, co mówi _.

Prezydent Izraela ujawnił, że podczas rozmowy z Benedyktem XVI poruszona została sprawa własności Kościoła. Zapytany o to, czy Wieczernik zostanie oddany do pełnej dyspozycji katolikom, odpowiedział : _ Jest sześć miejsc w Izraelu, należących do Watykanu. Poprosili nas, byśmy ich nie konfiskowali. Skonsultowaliśmy się z naszymi ekspertami biblijnymi i obiecaliśmy, że ich nie skonfiskujemy, o ile nie będzie publicznej potrzeby. Dokładnie tak samo, jak postąpimy z meczetami _ - zapewnił Peres.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz