Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Petycja WWF w sprawie handlu kością słoniową

0
Podziel się:

Większość kości słoniowej z Afryki jest sprzedawana w Tajlandii, to nakręca
kłusownictwo - poinformowali ekolodzy z WWF. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją do premier
Tajlandii, by zakazano tam handlu kością.

Większość kości słoniowej z Afryki jest sprzedawana w Tajlandii, to nakręca kłusownictwo - poinformowali ekolodzy z WWF. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją do premier Tajlandii, by zakazano tam handlu kością.

Według raportu agendy ONZ ds. handlu dzikimi zwierzętami (CITES) największymi odbiorcami kości słoniowej są państwa azjatyckie. Transporty zawierające nielegalny towar trafiają pierw do Malezji i Wietnamu, a później do sklepów w Chinach i Tajlandii.

Jak zaznaczają ekolodzy, coraz większa skala kłusownictwa na słonie w Afryce jest napędzana m.in. przez tajskie sklepy, w których legalnie można kupić kość słoniową pochodzącą od rodzimych zwierząt. Ale, podobnie jak w większości państw, handel kością pochodzącą od afrykańskich słoni jest tam zakazany. "Organizacje przestępcze wykorzystują tę lukę prawną i tajskie sklepy są zalewane +krwawą+ kością z Afryki" - podkreślili ekolodzy.

"Istniejące prawo jest nieefektywne i nie zatrzymuje nielegalnego napływu na rynek kości z Afryki. Jedynym sposobem jest (...) całkowite zakazanie (w Tajlandii - PAP) handlu kością słoniową" - wyjaśniła Janpai Ongsiriwittaya z tajskiego oddziału WWF.

Dodała, że "premier Yingluck Shinawatra może pomóc powstrzymać to zabijanie".

WWF ma nadzieję, że taka decyzja mogłaby być podjęta podczas marcowego szczytu CITES w Bangkoku.

Petycję można podpisać na międzynarodowej stronie WWF.

Komitet Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) opracował raport, którego autorzy wskazują, że skala nielegalnego handlu kością słoniową, a co za tym idzie kłusownictwa są najwyższe od 20 lat. W 2011 roku udaremniono 17 dużych transakcji kością i przejęto ponad 26 ton tego surowca. To prawie dwa razy więcej niż w 2009 r. (PAP)

mick/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)