Notowania

wiadomości
15.04.2011 14:58

PG: potrzebna inicjatywa ustawodawcza dla prokuratora generalnego

Wskazane jest zapewnienie prokuratorowi generalnemu inicjatywy ustawodawczej - ocenił w piątek prok. Ryszard Tłuczkiewicz z Prokuratury Generalnej na konferencji podsumowującej rok po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskazane jest zapewnienie prokuratorowi generalnemu inicjatywy ustawodawczej - ocenił w piątek prok. Ryszard Tłuczkiewicz z Prokuratury Generalnej na konferencji podsumowującej rok po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

Ponad rok temu - 31 marca - weszło w życie rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołana Prokuratura Generalna. O aktualnej pozycji prokuratury w państwie w piątek w Sądzie Najwyższym dyskutowali przedstawiciele prokuratorów, sędziów, a także resortu sprawiedliwości.

"Rozdzielenie stanowisk ministra i prokuratora generalnego było milowym krokiem na drodze do niezależności prokuratury, ale dla pełnego osiągnięcia tego celu muszą za nim iść następne kroki" - mówił Tłuczkiewicz, który w Prokuraturze Generalnej kieruje biurem prokuratora generalnego. Dodał, że chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie prokuratorowi generalnemu uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej.

Tłuczkiewicz zaznaczył, że "nie jest prawidłowym rozwiązaniem stan, w którym niezależny od władzy wykonawczej organ ochrony prawnej, nie ma uprawnień do kierowania projektów zmian w prawie bezpośrednio do ustawodawcy, a jedynie może sugerować takie działania na przykład ministrowi sprawiedliwości czy posłom".

Przedstawiciel PG powiedział, że inną kwestią jest brak kompetencji prokuratora generalnego do wydawania aktów normatywnych. "Jaskrawym tego przykładem jest fakt, że szczególnie istotny dla funkcjonowania prokuratury akt prawny, jakim jest regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, normowany jest rozporządzeniem ministra sprawiedliwości" - mówił. Do zapewnienia pełnej niezależności prokuratury - jak dodał - konieczne jest także uzyskanie przez nią autonomii budżetowej.

"Krokiem wieńczącym dzieło winno być umieszczenie gwarancji niezależności prokuratury i prokuratorów w konstytucji" - powiedział reprezentant PG.

Nad zmianami w ustawie zasadniczej pracuje już sejmowa komisja. Prokurator generalny Andrzej Seremet na początku marca przedstawił tej komisji swoje propozycje, które - jego zdaniem - usprawniłyby pracę prokuratury i podniosły jej rangę. Chodzi m.in. o wprowadzenie do konstytucji rozdziału poświęconego prokuraturze i zapisanie w nim m.in. niezależności prokuratury, nieusuwalności prokuratorów oraz zapewnienia im godnego wynagrodzenia.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski ocenił, że przeprowadzona przed rokiem reforma prokuratury była "najważniejszą zmianą w wymiarze ustrojowym przeprowadzoną w tej kadencji parlamentu i za czasu pracy tego rządu". "Trudno uzmysłowić mi sobie sytuację, aby najważniejsze postępowanie teraz prowadzone, związane z wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej, nadzorował polityk, czyli minister sprawiedliwości jako prokurator generalny" - mówił szef resortu sprawiedliwości.

"Będę starał się tam, gdzie wnioski środowiska będą uzasadnione, zawsze być ambasadorem i sprzymierzeńcem tych zmian, które będą potrzebne z punktu widzenia poprawy funkcjonalności i efektywności pracy prokuratorów" - zapewnił szef resortu sprawiedliwości.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ abr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz