Notowania

inwestycje
24.11.2010 21:56

PGE o nowych inwestycjach na sejmowej komisji

Przyrost mocy wytwórczych planowany przez Polską Grupę Energetyczną do 2020 r. uwzględnia pierwszy blok jednej z dwóch elektrowni jądrowych, które ma zbudować PGE. Każda z tych elektrowni ma mieć po 3 GW mocy - poinformował w środę posłów wiceprezes PGE Marek Szostek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przyrost mocy wytwórczych planowany przez Polską Grupę Energetyczną do 2020 r. uwzględnia pierwszy blok jednej z dwóch elektrowni jądrowych, które ma zbudować PGE. Każda z tych elektrowni ma mieć po 3 GW mocy - poinformował w środę posłów wiceprezes PGE Marek Szostek.

Środowe posiedzenie sejmowej Komisji Skarbu Państwa poświęcone było nowym inwestycjom w sektorze energetycznym.

"Do 2020 r. łączny przyrost nowych mocy wytwórczych w grupie kapitałowej Polska Grupa Energetyczna będzie wynosił 8-9 gigawatów. W tym czasie zostaną wyłączone wyeksploatowane bloki o mocy 1,8-2 GW. PGE będzie dywersyfikowała źródła wytwarzania energii" - poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa Szostek, który odpowiada w zarządzie PGE za rozwój.

"Oznacza to, że do 2020 r. PGE będzie mogła pokryć o 20 proc. więcej zapotrzebowania na energię niż obecnie" - powiedział Szostek.

Oprócz projektu atomowego PGE przygotowuje się m.in. do budowy biogazowni. "Zwróciliśmy uwagę na miejsca po zlikwidowanych cukrowniach. Chcemy wykorzystać ich infrastrukturę i lokalizacje korzystne ze względu na dostawy biomasy potrzebnej do ich funkcjonowania" - poinformował. "Obecnie pięć projektów uzyskało akceptację zarządu PGE do wdrożenia. Łączna moc wszystkich biogazowni planowanych do uruchomienia przez PGE ma wynieść 35 MW do roku 2012 i 215 MW do roku 2021" - podał Szostek.

W planach PGE jest m.in. budowa elektrociepłowni w Gdańsku. "Rozważane są dwa warianty - dwa bloki parowe o łącznej mocy 800-900 MW z terminem realizacji do 2015 lub dwa bloki energetyczne opalane wyłącznie biomasą o łącznej mocy 500-550 MW z terminem realizacji do roku 2017" - podał wiceprezes. Grupa chce też w terminie 2016-17 wybudować Elektrociepłownię Lublin-Wrotków o łącznej mocy zainstalowanej dwa razy po ok. 800 MW.

Akceptację zarządu uzyskał też projekt w elektrowni Dolna Odra w Szczecinie - dwa nowe bloki gazowo-parowe o mocy 400-900 MW, które mają powstać do 2015-16 r. - tłumaczył. Między 2010, a 2014 rokiem dwa istniejące bloki tej elektrowni mają zostać dostosowane do spalania biomasy. Również w Szczecinie w elektrociepłowni Pomorzany powstaje blok kogeneracyjny łączący wytwarzania ciepła i prądu - wyliczał posłom Szostek.

"PGE stara się też zapewnić sobie własne nowe złoża paliw" - mówił wiceprezes. "Należąca do Grupy kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie uzyskała koncesję na eksploatację węgla ze złoża Złoczew" - podał. Termin rozpoczęcia wydobycia to 2015 r. a planowana produkcja - ok. 12 mln ton na rok. W kopalni Turów PGE chce rozszerzyć wydobycie dla potrzeb jedenastego bloku, który ma powstać w tamtejszej elektrowni. (PAP)

ago/ mki/ bk/

Tagi: inwestycje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz