Notowania

wiadomości
13.12.2013 18:02

PGNiG otworzyło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo w rejonie Poznania - podała spółka. Gaz będzie wydobywany z dwóch złóż, w których znajduje się ponad 1,3 mld m sześc. gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo w rejonie Poznania - podała spółka. Gaz będzie wydobywany z dwóch złóż, w których znajduje się ponad 1,3 mld m sześc. gazu. *

Kopalnia będzie eksploatować gaz ze złóż Lisewo i Komorze.

Złoże Lisewo, odkryte w 2011 roku, znajduje się na głębokości ok. 3600 m. Zasoby wydobywalne określono na poziomie 990 mln m sześc. gazu. Początkowe wydobycie gazu z tego złoża jest planowane na poziomie 50 mln m sześc. rocznie, a czas eksploatacji na 25 lat. Gaz ze złoża będzie wydobywany dwoma odwiertami; Lisewo-1k i Lisewo-2k, których pełna eksploatacja ma rozpocząć się w drugim kwartale 2014 roku. W odwiercie Lisewo-2k aktualnie trwają testy produkcyjne.

Złoże Komorze, odkryte w 2012 roku, znajduje się na głębokości ok. 3800 m. Zasoby wydobywalne oszacowano na ok. 340 mln m sześć. gazu. Wydobycie z tego złoża jest planowane na poziomie 12 mln m sześc. rocznie, a planowany czas eksploatacji to 25 lat. Gaz ze złoża będzie wydobywany otworem Komorze-3, którego pełna eksploatacja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wszystkie trzy odwierty są zlokalizowane na koncesjach PGNiG. W ramach umowy o wspólnych operacjach spółka FX Energy posiada 49 proc. udziałów w przedsięwzięciu.

To kolejna kopalnia otwarta przez PGNiG w tym roku. W kwietniu pełną moc produkcyjną osiągnęła kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Jest to największa inwestycja w branży wydobywczej w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG) należą do największych w Polsce. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej z tych złóż wynoszą ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc. PGNiG, dzięki pracy kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m sześc.) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, a także elektrociepłowni działającej na potrzeby kopalni. (PAP)

luo/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz