Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piątas: żołnierze będą mogli korzystać z urlopów ojcowskich

0
Podziel się

Przewidywane są zmiany ustawowe, które umożliwią żołnierzom korzystanie z
urlopów ojcowskich; obecnie przysługuje im urlop z okazji urodzenia dziecka - poinformował w
czwartek w Sejmie wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas.

bEgJHiCZ

Przewidywane są zmiany ustawowe, które umożliwią żołnierzom korzystanie z urlopów ojcowskich; obecnie przysługuje im urlop z okazji urodzenia dziecka - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas.

Piątas odpowiadał na pytania posłów PO: Macieja Orzechowskiego i Witolda Sitarza. Orzechowski zwrócił uwagę, że żołnierze nie mogą korzystać z urlopu dla ojców, które wprowadził Kodeks pracy i pytał, czy MON zamierza tak zamienić ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żeby im to umożliwić.

Wiceminister poinformował, że ustawa i wydane do niej rozporządzenia przewidują, że w razie urodzenia dziecka udziela się żołnierzowi kilku dni urlopu okolicznościowego. Przypomniał także, że żołnierz może otrzymać zwolnienie z zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny - dotyczy to także dziecka - łącznie do 50 dni roboczych w ciągu roku. "W ten sposób dajemy możliwość korzystania z tego przywileju żołnierzom zawodowym" - mówił Piatas.

bEgJHiDb

Zapowiedział jednocześnie, że MON przewiduje nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która byłaby zgodna w tym zakresie z Kodeksem pracy, tak, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

"Pragnę podkreślić, że nie spotkaliśmy się dotychczas z pretensjami czy wątpliwościami ze strony żołnierzy" - dodał.(PAP)

akw/ par/ jbr/

bEgJHiDC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)