Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piąty stopień zagrożenia pandemią

0
Podziel się:

Ze świata napływają sprzeczne informacje na temat ofiar świńskiej grypy.

Piąty stopień zagrożenia pandemią
(PAP/EPA)

aktualizacja 8:35

Unijni ministrowie zdrowia spotykają się w Luksemburgu w sprawie świńskiej grypy. Światowa Organizacja Zdrowia podniosła stopień zagrożenia pandemią na piąty. Ze świata napływają sprzeczne informacje na temat ofiar.

Komisja Europejska liczy się z tym, że wirus świńskiej grypy spowoduje ofiary w ludziach również w Europie, choć jest ona dobrze przygotowana do walki z epidemią - powiedział w środę dyrektor generalny KE do spraw zdrowia Robert Madelin: - _ Tak, ludzie będą umierać. To nie jest kwestia tego czy będą umierać, ale tego jak wiele będzie ofiar - tysiące czy dziesiątki tysięcy _ - powiedział Madelin agencji Reutera. - _ Nie znamy skali tej pandemii. Ale Europa jest lepiej na to przygotowana niż kiedykolwiek _.

Zdaniem Madelina KE nie zaproponuje zakazu podróży do Meksyku czy Stanów Zjednoczonych podczas czwartkowego spotkania ministrów zdrowia krajów unijnych. Prawdopodobnie ograniczy się do zachęcania podróżujących by zachowali środki ostrożności.

Madelin powiedział również, że szczepionka przeciw świńskiej grypie będzie gotowa w Europie za 100 dni.

WHO: Pandemia jest nieunikniona

Wicedyrektor WHO, Światowej Organizacji Zdrowia Keiji Fukuda poinformował wczoraj wieczorem, że do tej pory potwierdzono na całym świecie 114 przypadków świńskiej grypy. Wśród nich zanotowano 8 przypadków śmiertelnych. Keiji Fukuda dodał, że wirus się rozprzestrzenia i nic nie wskazuje na to, żeby liczba zachorowań malała.

Fukuda powiedział również, że choć wirus pochodzi od świń, w tej chwili nie ma żadnych dowodów, że można się nim zarazić od tych zwierząt. Nic nie wskazuje też na to, by wieprzowina i podobne produkty mogły stanowić zagrożenie dla ludzi.

Ponieważ WHO potwierdziła, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Organizacja zaleca wszystkim krajom przygotowanie własnych planów na wypadek pandemii.

_ Świńska grypa _ to zła nazwa?

WHO i służby sanitarne zalecają aby nie używać określenia _ świńska grypa _. Wirus H1N1 to mutacja, składająca się z części z wirusa ptasiego, ludzkiego i świńskiego. Na apel zareagowały już amerykańskie władze. Zadeklarowały, że nie będą używać tego terminu, który rodzi obawy przed wieprzowiną.

Zobacz reportaż Associated Press:

Sprzeczne dane na temat ofiar

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o ośmiu potwierdzonych laboratoryjnie śmiertelnych przypadkach na całym świecie, władze Meksyku - o ponad 170.

Według ostatnich danych WHO, na świecie odnotowano 148 przypadków wirusa A/H1N1 w 9 krajach. Z tego w Stanach Zjednoczonych 91 przypadków, a 26 w Meksyku. W tym ostatnim kraju odnotowano 7 przypadków śmiertelnych, jedna osoba zmarła w Stanach. 13 przypadków świńskiej grypy odnotowano w Kanadzie, 5 w Wielkiej Brytanii, 4 w Hiszpanii. Tymczasem według ministra zdrowia Meksyku, w tym kraju z powodu świńskiej grypy zmarło 176 osób.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)