Notowania

uczelnia
03.02.2012 13:01

Pięć polskich uczelni wśród 500 najlepszych na świecie

Jeszcze rok temu na liście znajdowały się tylko dwie nasze uczelnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(soundfromwayout/CC/Flickr)

Pięć polskich uczelni znalazło się wśród 500 najlepszych szkół wyższych w Rankingu Webometrics. Jeszcze rok temu na liście znajdowały się tylko dwie nasze uczelnie.

Najlepszy w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński - wylądował na 280. miejscu. Uczelnia nie zmieściła się jednak wśród 100 najlepszych uczelni Europy - na naszym kontynencie uniwersytet zajął 101. miejsce.

Wśród 500 najlepszych szkół wyższych na świecie znalazły się jeszcze Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (298. miejsce), Uniwersytet Warszawski (327. miejsce), Politechnika Warszawska (338. miejsce), a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (391. miejsce). Wśród pierwszego tysiąca uczelni, znalazło się jeszcze dodatkowo 5 polskich szkół wyższych.

Pierwsze miejsca w rankingu zajęły uniwersytety amerykańskie. Najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda. Zaraz po nim uplasował się Massachusetts Institute of Technology, a trzecie miejsce zajął Uniwersystet Stanforda.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu nie są więc analizowane osiągnięcia naukowe, ale bazuje się raczej na materiałach udostępnianych w internecie przez poszczególne uczelnie.

Pod uwagę są brane między innymi rozwój komunikacji między naukowcami w sieci, np. za pomocą wydawnictw internetowych, czy repozytoriów wiedzy, znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron uczelni w internecie. _ Webometrics Ranking of World Universities _ wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odświeżany dwa razy w roku.

Jeszcze rok temu wśród 500 uczelni w rankingu Webometrics znalazły się tylko dwie uczelnie z Polski: UJ i Politechnika Wrocławska.

Czytaj o uczelniach w Money.pl
Najlepsze uczelnie? Jest nowy ranking Pierwsza trójka do dwie uczelnie warszawskie i jedna krakowska.
Nowe kierunki zwiększą szanse na pracę W nowym roku akademickim uczelnie szykują dziesiątki nowych kierunków i specjalizacji.
Zobacz priorytety resortu nauki na 2012 Wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe, rozwój innowacyjności i działania na rzecz poprawy pozycji polskiej nauki w świecie. Co jeszcze?
Tagi: uczelnia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz