Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięć projektów może wypaść z programu Rozwój Polski Wschodniej

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wytypowało 5 projektów, które mogą zostać
usunięte z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 - poinformował w środę wiceminister
Krzysztof Hetman. Chodzi m.in. o budowę regionalnego centrum targowo-wystawienniczego w Lublinie
czy zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wytypowało 5 projektów, które mogą zostać usunięte z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 - poinformował w środę wiceminister Krzysztof Hetman. Chodzi m.in. o budowę regionalnego centrum targowo-wystawienniczego w Lublinie czy zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna.

"Beneficjenci tych projektów mają z nami podpisane już pre-umowy. Jednak nie podejmują oni prac nad przygotowaniem realizacji swojej inwestycji, co będzie skutkować opóźnieniami w założonym harmonogramie jej realizacji" - powiedział dziennikarzom Hetman.

Wyjaśnił, że projekty zagrożone usunięciem z tzw. listy projektów indywidualnych to: projekt budowy regionalnego centrum targowo - wystawienniczego w Lublinie, regionalnego centrum naukowo-technologicznego w województwie świętokrzyskim, kompleksowego przygotowania strefy przemysłowej w Jaśle, zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna, utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego w miejscowościach Przybyszówka, Miłocin, Pogwizdów Nowy.

"Mamy również projekty, w których występują opóźnienia, a z którymi mamy już podpisane umowy i powinny swoje zadania realizować sprawnie, a tego nie robią. Do tych beneficjentów wysłaliśmy pisma z prośbą o przesłanie nam tzw. programu naprawczego" - powiedział Hetman. Wyjaśnił, że jeśli tego nie zrobią, wówczas resort może zablokować zaliczki na realizację przedsięwzięć.

Zdaniem wiceministra, najsprawniej swoje projekty realizują miasta Zambrów oraz Białystok, a także Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Rzeszowski.

"Na 115 projektów w tym programie 99 to projekty kluczowe; podpisaliśmy już umowy na 59 kluczowych projektów" - powiedział Hetman.

Wiceminister rozwoju regionalnego Augustyn Kubik przypomniał, że wypłacanie pieniędzy z UE usprawnią rozwiązania, które mają być wprowadzone od 1 stycznia 2010 roku. Od tego czasu środki te beneficjentom będzie przekazywał Bank Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory środki z programów europejskich przechodziły przez rachunki wielu instytucji, które nimi zarządzały lub pośredniczyły w ich przekazywaniu.

Nowe rozwiązanie umożliwia uchwalona w sierpniu br. przez Sejm ustawa o finansach publicznych. W myśl nowych przepisów BGK będzie otrzymywał wystawione przez odpowiednie instytucje (m.in. urzędy marszałkowskie, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, ministerstwa) zlecenia płatności, a następnie będzie wypłacał środki na rzecz przedsiębiorcy lub samorządu. (PAP)

aop/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)