Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piecha: nie tylko finanse będą ważne w tworzeniu sieci szpitali

0
Podziel się:

Nie tylko lokalizacja i kondycja finansowa,
ale też m.in. rodzaj świadczonych usług zdecyduje o tym, które
szpitale znajdą się w sieci tych placówek - poinformował w
poniedziałek wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Nie tylko lokalizacja i kondycja finansowa, ale też m.in. rodzaj świadczonych usług zdecyduje o tym, które szpitale znajdą się w sieci tych placówek - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o sieci szpitali. Założenia dokumentu mają być oficjalnie upublicznione po wyborach samorządowych. Ideą projektu jest, aby na podstawie analizy obecnej sytuacji wytypować te szpitale, które zapewnią obywatelom - jak twierdzi resort - bezpieczeństwo zdrowotne.

Piecha nie chciał zdradzić założeń projektu. Powiedział jedynie, że wśród wielu kryteriów, według których będą typowane placówki do sieci, ma znaleźć się m.in. rodzaj świadczonych przez nie usług, np. to, czy mają oddziały ratunkowe i przyjmują karetki pogotowia.

Inne kryteria to m.in. liczba łóżek i liczba wykonywanych świadczeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców regionu, dostęp do usług medycznych, kondycja finansowa, osprzętowanie, warunki sanitarne.

Piecha podkreślił, że informacje, jakie pojawiły się w niektórych gazetach o tym, że zlikwidowane zostaną przede wszystkim szpitale mające mniej niż 150 łóżek, są nadużyciem. "Prawdą jest, że szpitale powiatowe z mniejszą niż 150-160 liczbą łóżek to placówki, którymi bardzo trudno zarządzać" - powiedział. Jednak, jak zaznaczył, specjalnie utworzone rady ds. sieci w samorządach będą musiały odpowiedzieć na pytanie, "jaka wielkość szpitala jest pod względem ekonomicznym optymalna". Jak dodał, równie trudno zarządzać szpitalami "molochami" - z ponad 500 czy 600 łóżkami.

Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane.

Szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących, czyli samorządów - wojewódzkiego i powiatowych. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. (PAP)

ktt/ aja/ itm/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)