Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: energetyka wymaga modernizacji

0
Podziel się:

Polska energetyka potrzebuje modernizacji - powiedział minister gospodarki
Janusz Piechociński. Wicepremier uważa, że Polska powinna być wytwórcą i eksporterem netto energii
elektrycznej i na tym budować swoją konkurencyjność.

Polska energetyka potrzebuje modernizacji - powiedział minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier uważa, że Polska powinna być wytwórcą i eksporterem netto energii elektrycznej i na tym budować swoją konkurencyjność.

Ocena opłacalności budowy bloków energetycznych i sposoby jej wsparcia - to główne tematy poniedziałkowej konferencji w PAP zatytułowanej "Inwestycje w polskiej energetyce konwencjonalnej".

"Polska energetyka potrzebuje systemowej modernizacji. To nie jest tylko związane z otoczeniem zewnętrznym" - ocenił szef resortu gospodarki. Jego zdaniem należy zwiększać dalszą efektywność energetyki.

"Naszym celem - nie tylko górnictwa i energetyki - jest to, by Polska była wytwórcą i eksporterem netto energii elektrycznej. Na tym budujemy stałe nasze przewagi konkurencyjne" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że Polska ma stosunkowo niskie zużycie energii elektryczne przypadające na gospodarstwo domowe. "W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z ożywieniem w polskim przemyśle. Zbudowaliśmy ogromną infrastrukturę handlu, usług i logistyki. W związku z tym oczekiwania na wzrost podaży energii elektrycznej są dzisiaj bardzo ważne" - zaznaczył.

Piechociński ocenił, że skala wyzwań w polskiej energetyce rośnie. "Stąd szukamy alternatywnych rozwiązań związanych m.in. z gazyfikacją węgla" - powiedział.

Wicepremier podkreślił, że w ubiegłym roku udało się wypracować nowy model dyskutowania wewnątrz rządu w sprawie potencjalnego udziału środków publicznych w modernizacji polskiej energetyki.

"Mamy też ciekawe propozycje ze strony kapitału zagranicznego (...). Mamy olbrzymią ofensywę wspólnych inwestycji w modernizację polskiego sektora energetycznego przy udziale kapitału koreańskiego, japońskiego, amerykańskiego, chińskiego. Także Hindusi sygnalizują wielkie zainteresowanie polskim doświadczeniem w energetyce węgla kamiennego i brunatnego" - powiedział.

Wicepremier spodziewa się, że w pierwszej połowie tego roku Kompania Węglowa wybierze z tzw. krótkiej listy potencjalnych kontrahentów jeden podmiot, z którym przystąpi do realizacji inwestycji dot. budowy elektrowni na węgiel kamienny. "Myślę, że już wkrótce wrócimy do dyskusji o Ostrołęce. Północno-wschodnia część kraju potrzebuje energii" - podkreślił.

"Jest potrzeba ponadto kontynuacji dużego programu powiązań międzynarodowych. Chcemy być poprzez te powiązania międzynarodowe przede wszystkim aktywnym uczestnikiem sprzedaży energii wytwarzanej w oparciu o krajowe surowce" - dodał.

Piechociński zapowiedział, że przed polską energetyką stoją trudne decyzje - nie w wymiarze politycznym, ale biznesowym - kiedy, jak i ile energetyki atomowej powinno być w miksie energetycznym.

Podczas debaty jej uczestnicy mają też rozmawiać o kosztach i dostępnych źródłach finansowania tych inwestycji oraz możliwości poprawy poziomu ich opłacalności.

Konferencja odbywa się w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP" i ma charakter zamknięty. Można ją śledzić online na stronie www.pap.pl. Pierwsza część w godz. 9.30 - 10.30, a część druga 10.45 - 12.30. (PAP)

dol/ wkr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)