Notowania

wiadomości
03.09.2013 21:14

Piechociński o współpracy gospodarczej z Czechami, Ukrainą i Litwą

Rozwój współpracy gospodarczej w energetyce i handlu były głównymi tematami rozmów wicepremiera Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami Ukrainy, Czech i Litwy - poinformował resort gospodarki. Spotkania odbyły się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rozwój współpracy gospodarczej w energetyce i handlu były głównymi tematami rozmów wicepremiera Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami Ukrainy, Czech i Litwy - poinformował resort gospodarki. Spotkania odbyły się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. *

Ministerstwo podało w komunikacie, że podczas wtorkowego spotkania Piechocińskiego z wicepremierem Ukrainy Ołeksandrem Wiłkułem omówiona została kwestia Umowy Stowarzyszeniowej (AA) i umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu miedzy Ukrainą a Unią Europejską (DCFTA). "Zawarcie porozumienia przyczyni się nie tylko do wzrostu gospodarczego Ukrainy, ale także do dalszego pogłębienia relacji gospodarczo-handlowych z UE, w tym z Polską" - podkreślił w rozmowie minister gospodarki.

Przypomniał, że w 2012 roku obroty towarowe pomiędzy Polską a Ukrainą osiągnęły wartość ponad 7,8 mld dol. Wiceszefowie polskiego i ukraińskiego rządu dyskutowali również o współpracy w sektorze energetycznym, m.in. o Euroazjatyckim Korytarzu Transportu Ropy Naftowej.

Resort gospodarki podał, że głównym tematem rozmowy z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jirim Cienciałą była ocena dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej.

Wicepremier wskazał, że Czechy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. "Wartość naszej wymiany handlowej w ubiegłym roku wyniosła 14,4 mld euro" - zauważył. W trakcie rozmowy z czeskim ministrem Piechociński podkreślił, że w polsko-czeskich relacjach gospodarczych ważne miejsce zajmuje również energetyka. "Jesteśmy zainteresowani wybudowaniem nowego połączenia gazowego Polska-Czechy. Realizacja tego projektu jest podstawą stabilnego i zliberalizowanego rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, którego beneficjentami będą konsumenci w całym regionie" - zaznaczył.

Rozwój współpracy na polu energetycznym był tematem rozmowy wicepremiera Piechocińskiego z litewskim ministrem energetyki Jarosławem Neveroviczem. Jak poinformował resort, ministrowie rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym i o realizowanym połączeniu elektroenergetycznym Polska-Litwa. "Przewidujemy, że inwestycja o mocy 500 MW zostanie uruchomiona w 2015 r., natomiast moc docelową 1000 MW osiągnie w 2020 roku" - ocenił Piechociński.

W rozmowie z Neveroviczem wicepremier dodał, że Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości dostarczanych towarów na rynek litewski. Na Litwę eksportujemy głównie artykuły rolno-spożywcze, produkty chemiczne oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego i metalurgicznego.

We wtorek w Krynicy Zdrój rozpoczęło się XXIII Forum Ekonomiczne - jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w Polsce. Motto tegorocznego spotkania "Perspektywy nowego ładu" nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy.

W ciągu trzech dni dyskusji goście konferencji mają szukać odpowiedzi na pytania: jak zapewnić wzrost gospodarczy, walczyć z bezrobociem - szczególnie wśród młodych, czy wzmocnić strukturalnie Unię Europejską. Omawiane będą także tematy aktualne dla Europy Środkowo-Wschodniej, czyli kwestie przyjęcia euro, skracania gospodarczego dystansu wobec państw "starej Unii", podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z krajami Partnerstwa Wschodniego, wypracowania nowego modelu współpracy Unii Europejskiej z Rosją i Chinami czy źródeł finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych. (PAP)

mick/ pad/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz