Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piechociński: sprawa memorandum ws. Jamału II wymaga wyjaśnienia

0
Podziel się

#
dochodzą kolejne wypowiedzi ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego
#

bDatDcRN

# dochodzą kolejne wypowiedzi ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego #

08.04. Warszawa (PAP/PAP/Media) - Sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum" - mówił w poniedziałek w TVN24.

Jak poinformował Piechociński, w poniedziałek wieczorem spotka się z premierem Donaldem Tuskiem; mają rozmawiać nt. memorandum jakie Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Informację o memorandum podała w piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom. Pytany o doniesienia agencyjne na ten temat premier Donald Tusk odparł, że nic o tym nie wie.

bDatDcRP

Wicepremier Janusz Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

"Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem" - powiedział w poniedziałek Piechociński.

Pytany, czy władze spółki PGNiG, który jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność, stwierdził, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. "Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem +memorandum+, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy" - mówił.

Według wicepremiera władze spółki powinny odpowiedzieć na pytanie, jakie i czyje pełnomocnictwa mieli do podpisania takiego dokumentu oraz w jakim zakresie uzgodnili to ze swoim nadzorem właścicielskim. "Jeśli podjęli to bez akceptacji, zgody nadzoru właścicielskiego, to powinni zapłacić choćby za to, że dali się wmanewrować w dwuznaczną sytuację" - powiedział w poniedziałek w PolsatNews Piechociński.

bDatDcRV

Wicepremier przyznał też w TVN24, że "przed wyjazdem do Petersburga prezes EuRoPol Gazu poinformował go, że jest jakieś porozumienie na poziomie technicznym przedsiębiorstw".

"Dzisiaj mamy spotkanie (z premierem - PAP), bo nie można i nie powinno się rozmawiać na odległość i wtedy przeanalizujemy te kwestie. Każdy z nas wymieni informacje i pewnie dojdziemy do wniosków" - powiedział minister. Dodał: przygotowana jest notatka pokazująca główne treści, które dotyczą naszych relacji z Gazpromem; myślę, że po dzisiejszym spotkaniu z premierem będziemy mogli ujawnić dokument - mówił Piechociński.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).(PAP)

bDatDcRW

abuj/ dol/ pad/ drag/ mow/

bDatDcSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)