Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze z Unii w 2009 r.

0
Podziel się

W lutym minister rozwoju regionalnego podpisała rozporządzenie
umożliwiające wypłacanie zaliczek beneficjentom unijnych programów już na etapie podpisywania umów,
a nie jak dotąd - po zakończeniu projektu, który otrzymał dofinansowanie. Zainteresowanie dotacjami
z Unii było tak duże, że w październiku tworzyły się całonocne kolejki przedsiębiorców, którzy
chcieli złożyć wniosek.

bEirNhEB

W lutym minister rozwoju regionalnego podpisała rozporządzenie umożliwiające wypłacanie zaliczek beneficjentom unijnych programów już na etapie podpisywania umów, a nie jak dotąd - po zakończeniu projektu, który otrzymał dofinansowanie. Zainteresowanie dotacjami z Unii było tak duże, że w październiku tworzyły się całonocne kolejki przedsiębiorców, którzy chcieli złożyć wniosek.

Rząd poinformował w grudniu, że wypełnił z nawiązką plan wydania w tym roku 16,8 mld zł z funduszy Unii Europejskiej; do Brukseli zostaną wysłane faktury na 17,5 mld zł. W konsekwencji Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie pod względem wydawania środków unijnych przyznanych na lata 2007-2013.

Najważniejsze wydarzenia w 2009 roku:

bEirNhED

LUTY

10.2. - Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podpisała rozporządzenie w sprawie zaliczek dla przedsiębiorców korzystających z funduszy unijnych. Miało ono przyspieszyć wydawanie unijnych pieniędzy i ułatwić przedsiębiorcom aplikowanie o nie.

24.2. - Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner ogłosiła wydłużenie o pół roku terminu na wykorzystanie funduszy strukturalnych przyznanych krajom Unii jeszcze w budżecie 2000-2006.

MARZEC

bEirNhEJ

12.3. - Bożena Lublińska-Kasprzak została nowym prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

KWIECIEŃ

28.4. - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że od maja 2004 do grudnia 2007 r. dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych oddano do użytku 192,5 km autostrad, 90 km dróg ekspresowych oraz 84 km obwodnic.

MAJ

bEirNhEK

14.5. - Minister rozwoju regionalnego poinformowała, że około 1/3 podpisanych dotychczas umów o dofinansowanie unijne na lata 2007-2013 stanowią umowy z sektorem przedsiębiorstw.

SIERPIEŃ

4.8. - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiedziało, że chce w 2010 roku wydać na realizację projektów współfinansowanych z UE 44,6 mld zł, z czego wkład samej Unii wyniesie ponad 36,7 mld zł, a budżetu państwa przeszło 7,8 mld zł.

PAŹDZIERNIK

bEirNhEL

26.10. - Kilkadziesiąt osób stało w kolejce, by złożyć wnioski o unijne dofinansowanie na e-usługi dla firm działających w sieci. Do rozdysponowania było ponad 135 mln zł.

LISTOPAD

10.11. - Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem wydawania środków unijnych na lata 2007-2013 i w czołówce państw, które najlepiej wykorzystały fundusze strukturalne na lata 2000-2006 - podało Centrum Informacyjne Rządu. (PAP)

her/ bos/ je/ pad/ jra/

bEirNhFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)