Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieper: stosunki Niemiec z Polską wymagają ciągłej troski

0
Podziel się:

Stosunki Niemiec z Polską są tak dobre, jak nigdy dotąd nie były, ale
wymagają ciągłej troski i pielęgnacji - oceniła wiceminister spraw zagranicznych RFN Cornelia
Pieper, która w środę odwiedziła Kielce. Miasto łączy partnerska współpraca z niemieckim miastem
Gotha.

Stosunki Niemiec z Polską są tak dobre, jak nigdy dotąd nie były, ale wymagają ciągłej troski i pielęgnacji - oceniła wiceminister spraw zagranicznych RFN Cornelia Pieper, która w środę odwiedziła Kielce. Miasto łączy partnerska współpraca z niemieckim miastem Gotha.

Pieper, która jest koordynatorem do spraw stosunków z Polską, wygłosiła - w języku polskim - wykład dla studentów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego. Rozpoczęła go od stwierdzenia, że nic nie jest tak ważne dla stosunków między sąsiadami, jak zaangażowanie młodych ludzi.

"Przyjechałam, by zabiegać o dalsze pogłębianie współpracy niemiecko-polskiej. Z przyjaźnią polsko-niemiecką jest podobnie jak z miłością - wymaga ciągłej troski i pielęgnacji" - oznajmiła.

Jej zdaniem stosunki polsko-niemieckie rozwijają się obecnie z taką dynamiką, jakiej wielu obserwatorów jeszcze niedawno by się nie spodziewało. Podkreśliła, że podstawą i warunkiem każdego bliskiego i odnoszącego sukcesy partnerstwa pomiędzy państwami są dobre stosunki pomiędzy ludźmi, pełne kreatywności i zainteresowania drugim człowiekiem.

Zdaniem Pieper, na obecnym etapie stosunków niemiecko-polskich patrzymy w przyszłość, lecz zawsze powinniśmy spoglądać i na przeszłość; Niemcy i Polskę łączy trudna historia, na którą cień rzuca cierpienie i nieszczęście. Ważne pozostaje - mówiła wiceminister - abyśmy zachowali kulturę pamięci drugiej wojny światowej. Podkreśliła przy tym, że od czasu wojny przerzucono wiele stron podręcznika historii, a szczególnie ważny jest okres przełomu politycznego w Europie z roku 1989, który rozpoczął się już w 1980 roku w Polsce, dzięki powstaniu "Solidarności".

"W latach 1989-90 otworzyła się żelazna kurtyna, ponieważ to mieszkańcy Warszawy, Berlina i Pragi, Lipska i Kielc chcieli ją otworzyć" - oznajmiła.

Jako symboliczne wydarzenie wymieniła podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego. "Uznanie granicy było nieodzowną podstawą pojednania niemiecko-polskiego. Bez tej gwarancji, której jakże często pozbawiano naród polski na przestrzeni historii, nie doszłoby do porozumienia" - dodała Pieper.

"Stabilny i niezachwiany fundament możemy uzyskać tylko poprzez otwarty dialog wychodzący poza kręgi elit politycznych, gospodarczych i intelektualnych. Zapraszam państwa serdecznie do udziału w tym dialogu" - podsumowała. Wiceminister zachęcała studentów do podróżowania i studiowania w Niemczech.

Pieper na początku lat 80. studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Poznała wówczas - jak powiedziała - szczególny klimat czasów "Solidarności" i nauczyła się jeszcze silniej cenić wielu swoich polskich przyjaciół. (PAP)

agn/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)