Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsi członkowie Akademii Młodych Uczonych i Artystów

0
Podziel się:

Dwunastu pierwszych młodych naukowców i artystów odebrało w środę akty
członkostwa we wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. To inicjatywa, która ma promować
młodych uczonych i artystów oraz wspierać twórcze projekty badawcze i artystyczne.

Dwunastu pierwszych młodych naukowców i artystów odebrało w środę akty członkostwa we wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. To inicjatywa, która ma promować młodych uczonych i artystów oraz wspierać twórcze projekty badawcze i artystyczne.

Akademia Młodych Uczonych i Artystów powstała w ramach działającego od ponad roku w stolicy Dolnego Śląska Wrocławskiego Centrum Akademickiego. Zadaniem Centrum jest koordynacja miejskich projektów edukacyjnych oraz współpraca miasta z uczelniami.

Jak powiedział w środę doradca prezydenta Wrocławia ds. współpracy z uczelniami wyższymi, prof. Tadeusz Luty, udział w Akademii jest sprawą prestiżową. "W środowisku naukowym, które jest bardzo konkurencyjne, każdy uczony ceni sobie wsparcie udzielane przez najwyższe autorytety tego środowiska. Tu ten prestiż zapewnia skład kapituły, która wytypowała pierwszych członków" - powiedział profesor.

W skład kapituły wchodzą: prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski, prezydent Wrocławia dr Rafał Dutkiewicz, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty oraz prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Wybrali oni 12 pierwszych członków spośród 45 przedstawicieli młodego pokolenia nauki i sztuki. O członkowsko w Akademii mogą ubiegać się osoby w wieku do 35 lat, wywodzące się ze środowisk akademickich instytutów badawczych oraz uczelni skupionych w Kolegium Rektorów Wrocławia, Opola, Zielonej Góry i Częstochowy. Mają oni reprezentować rozmaite dziedziny i dyscypliny nauki i sztuki.

Prof. Luty dodał, że członkowie Akademii będą mieli wsparcie od członków kapituły w prowadzeniu projektów zorientowanych na interdyscyplinarne kierunki badań. "Chodzi tu również o to, aby umożliwić młodemu pokoleniu wskazywanie kierunków badań naukowych, a przez to wpływ na kształt naukowej przyszłości Wrocławia" - mówił profesor.

Podkreślił, że obecnie w Europie działają trzy podobne instytucje, dwie w Niemczech i jedna w Holandii. "Członkowie wrocławskiej Akademii będą się kontaktować z uczestnikami takich inicjatyw w Europie" - dodał.

Wśród pierwszych członków Akademii są m.in. chemicy, prawnicy, matematycy, muzycy i plastycy. Będą oni mieli możliwość realizowania wspólnych przedsięwzięć na styku dziedzin nauki i sztuki, którymi się zajmują. Odbędą się również cykliczne spotkania obejmujące wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji.

Pomysłodawcy Akademii zakładają, że będzie ona współpracować z biznesem w celu pozyskania środków na konkretne projekty badawcze. (PAP)

pdo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)