Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spółki
22.02.2006 18:53

Pierwsze aresztowania ws. doprowadzenia do upadłości bielskiej spółki

22.2.Warszawa (PAP) - Prezes jednej z bielskich firm Bronisław G., podejrzany o nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym i wyrządzenie w spółce szkody dużych rozmiarach, został w środę aresztowany przez sąd. Sprawa dotyczy celowego doprowadzenia zakładu do upadłości. Oprócz niego aresztowano trzy inne osoby zamieszane w sprawę.

Podziel się
Dodaj komentarz

22.2.Warszawa (PAP) - Prezes jednej z bielskich firm Bronisław G., podejrzany o nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym i wyrządzenie w spółce szkody dużych rozmiarach, został w środę aresztowany przez sąd. Sprawa dotyczy celowego doprowadzenia zakładu do upadłości. Oprócz niego aresztowano trzy inne osoby zamieszane w sprawę.

Poinformowała o tym PAP prokurator Barbara Drzastwa z bielskiej prokuratury okręgowej.

We wtorek policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali prezesa i pełnomocnika generalnego jednego z zakładów produkcyjnych w Bielsku-Białej, a także siedem innych osób.

Prok. Drzastwa powiedziała, że wnioski o areszt pozostałych osób, w tym pełnomocnika Artura G., sąd rozpatrzy w czwartek. Arturowi G. policja przedstawiła te same zarzuty co prezesowi. Obu grozi kara do 10 lat więzienia. Pozostałym zatrzymanym przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi za to kara do ośmiu lat więzienia.

Podinsp. Zbigniew Matwiej z Komendy Głównej Policji poinformował we wtorek, że śledztwo wyjaśniające upadłość zakładu prowadzi śląski oddział Centralnego Biura Śledczego w Bielsku-Białej i miejscowa prokuratura okręgowa.

"Bielski oddział CBŚ w 2004 r. zdobył informacje, że kierownictwo miejscowego zakładu może działać na jego szkodę, a sam zakład zmierza powoli do upadłości" - powiedział Matwiej.

Po potwierdzeniu informacji operacyjnych rozpoczęło się śledztwo, które ujawniało celowe doprowadzanie zakładu do upadku przez wystawianie na korzyść kierownictwa fikcyjnych faktur rzekomo wykonywanych usług.

Z analiz CBŚ wynika, że takie faktury wystawiało kilkanaście firm z całego kraju. "W ten sposób potwierdzano wykonywanie rzekomych usług remontowych, transportowych, prac budowlanych, modernizacyjnych" - wyjaśnił Matwiej.

Jedna z firm, której szef zmarł, nadal wystawiała faktury, wykorzystując pieczątkę i nazwę firmy. Inne wykonywały np. prace remontowe maszyn, które kilkakrotnie przewyższały wartość samego urządzenia. W rzeczywistości znaczną część niezbędnych do funkcjonowania zakładu prac i remontów, wykonywali sami pracownicy w godzinach pracy. Policjanci z CBŚ ustalili, że część prac budowlanych wykonywano na rzecz kierownictwa zakładu w czasie budowy prywatnych domów, a kosztami obciążano zakład.

Według Matwieja, Bronisław G. - prezes zakładu - zgłaszał swoim pośrednikom, na jakie usługi na rzecz zakładu mają być wystawione faktury. Przekazywał np. numer i markę maszyny, a potem przyjmował spreparowane w różnych firmach faktury.

"Prawą ręką prezesa był Artur G, jego pełnomocnik generalny, który sprawował opiekę prawną nad przestępczym procederem" - dodał Matwiej.

Według policji, Artur G. dbał, aby firmy, również fikcyjne, miały cechy legalności, czyli odpowiednie rejestry, adresy, pieczątki; interesował się czy odprowadzają podatki i czy nie mają zaległości w urzędach skarbowych. W ten sposób starał się zamaskować partnerów w popełnianiu przestępstw.

Jak wynika z materiałów śledztwa - Bronisław G. i Artur G. doprowadzili do obciążenia zakładu nienależnymi zobowiązaniami finansowymi na kwotę ponad 8 milionów zł. Uniemożliwili też faktycznym wierzycielom dochodzenie roszczeń finansowych, działając przez to na szkodę ponad 100 różnych podmiotów gospodarczych z kraju i z zagranicy.

Matwiej powiedział, że w wyniku dotychczasowych przestępstw kierownictwa zakładu utratą pracy zagrożonych jest ok. 120 osób. "Na razie materiały tej żmudnej procesowo sprawy mają 45 tomów akt i liczą prawie 10 tys. stron" - dodał. (PAP)

szf/ sta/ pz/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz