Notowania

mswia
18.06.2010 18:27

Pierwsze środki z MSWiA na remonty i odbudowę domów powodzian

Pierwsze pieniądze dla powodzian na remonty lub odbudowę domów przyznał w piątek minister SWiA Jerzy Miller. Powodzianie będą mogli otrzymać zasiłki w wysokości do 20 lub 100 tys. zł - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwsze pieniądze dla powodzian na remonty lub odbudowę domów przyznał w piątek minister SWiA Jerzy Miller. Powodzianie będą mogli otrzymać zasiłki w wysokości do 20 lub 100 tys. zł - poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Środki na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych zniszczonych przez powódź zostały przyznane dla województw dolnośląskiego (10,5 mln zł) i małopolskiego (10 mln zł).

Kolejne 3,3 mln zł minister przeznaczył na walkę z komarami na zalanych terenach. Najwięcej środków na ten cel trafi do województwa śląskiego - 1,2 mln zł. Województwo małopolskie otrzyma 1,1 mln zł, a opolskie 1 mln zł.

Trwają też wypłaty zasiłków do 6 tys. zł. Do tej pory pieniądze ze środków pomocy społecznej otrzymało 23,2 tys. osób poszkodowanych przez powódź.

Zasiłki dla powodzian w wysokości do 20 tys. zł na prace remontowo-budowlane przysługują właścicielom budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, posiadaczom spółdzielczego własnościowego prawa do takich nieruchomości i posiadaczom spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokali mieszkalnych. Mogą je otrzymać także najemcy, jeśli uzyskają zgodę właściciela na prace remontowe.

Aby uzyskać pomoc, poszkodowany musi złożyć wniosek do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Powodzianie muszą przedstawić faktury i rachunki na potwierdzenie wydatków związanych z remontem czy odbudową. Jeśli osoba, która otrzymała zasiłek, nie przedstawi faktur czy rachunków albo przeznaczy pomoc na inny cel, będzie musiała ją zwrócić. Pomoc w wysokości do 20 tys. złotych będzie przyznana osobom, które nie przewidują większych kosztów i rezygnują z ich wyceny. Zasiłki wypłacają lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Powodzianie, którzy otrzymają zasiłek w wysokości do 100 tys. zł, mają obowiązek przedstawienia faktur i rachunków potwierdzających wydatki związane z remontem lub odbudową. Warunkiem otrzymania zasiłku jest wcześniejsze oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę (pracownika inspekcji architektoniczno-budowlanej lub inną osobę z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego), którego zapewni wojewoda. Pomoc jest wypłacana w ratach - pierwsza z nich wynosi 50 proc. kosztów remontu lub odbudowy. Zasiłki wypłacają lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Powódź, która przeszła przez Polskę w maju i czerwcu, dotknęła 14 z 16 województw. W jej wyniku ucierpiało 42,4 tys. osób. Według danych wojewodów, poszkodowane zostały 743 gminy. Na ich terenie będą obowiązywać uproszczone procedury budowlane - zamiast wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, powodzianie będą składać jedynie zgłoszenie do urzędu gminy.

Dotychczas na działania związane z powodzią i na usuwanie jej skutków MSWiA uruchomiło 497,5 mln zł, m.in. na zasiłki do 6 tys. zł - 213,2 mln zł oraz na naprawę wałów i innych urządzeń melioracyjnych - 108,1 mln zł. Samorządy i regionalne zarządy gospodarki wodnej otrzymały na działania przeciwpowodziowe 97,3 mln zł. Na walkę z plaga komarów na zalanych terenach w województwach małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i śląskim przeznaczone zostało dotąd 12,8 mln zł.

Szczegółowe informacje o pomocy finansowej dla powodzian znajdują się na stronie internetowej resortu SWiA pod adresem www.mswia.gov.pl. (PAP)

mca/ pz/ gma/

Tagi: mswia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz