Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsze targi sztuki i designu oraz jarmark pod znakiem ESK

0
Podziel się:

Pierwsze targi sztuki i designu Silos rozpoczęły się w sobotę w katowickim
Rondzie Sztuki. To zorganizowana przez społeczników alternatywa dla tradycyjnych jarmarków
przedświątecznych, a dla regionalnych artystów - okazja do pokazania się i sprzedaży swoich dzieł.

Pierwsze targi sztuki i designu Silos rozpoczęły się w sobotę w katowickim Rondzie Sztuki. To zorganizowana przez społeczników alternatywa dla tradycyjnych jarmarków przedświątecznych, a dla regionalnych artystów - okazja do pokazania się i sprzedaży swoich dzieł.

W dwudniowej imprezie, która odbywa się w galerii i kawiarni mieszczącej się na rondzie obok katowickiego Spodka, uczestniczy blisko 40 wystawców - artyści, projektanci, rękodzielnicy i twórcy wykorzystujący przedmioty z recyclingu.

"Każdy z nich prezentuje inny rodzaj sztuki, wszyscy mają do zaoferowania rewelacyjne, oryginalne i własnoręcznie wykonane prezenty świąteczne - nie do kupienia w żadnym markecie" - zaznaczyła koordynatorka targów Marta Joanna Strzoda. "Kiermasz jest adresowany do wszystkich miłośników piękna, łowców unikatów, poszukiwaczy rzeczy oryginalnych i wszystkich, którzy nietuzinkowym gadżetem chcą sprawić przyjemność bliskim" - dodała Strzoda.

Efektem artystycznym pierwszej edycji targów będzie konkurs pod hasłem "śląskie raz!", który ma pomóc w kreowaniu gadżetu promującego Śląsk. Towarzysząca targom strona internetowa silossztuki.pl jest natomiast platformą prezentacji artystów i ich dzieł oraz akcji społecznej "(Z)ręczna robota. To się ceni", która ma zaowocować znakiem jakości świadczącym o walorach artystycznych i warsztatowych takich produktów.

Transakcje na targach odbywają się bezgotówkowo, za pomocą talonów - "Silosów", które można wymieniać w kasie na terenie Ronda Sztuki. To rozwiązanie umożliwi przekazanie po zakończeniu i rozliczeniu imprezy 15 proc. wszystkich obrotów na rzecz chorego na nowotwór kości 17-letniego Piotra Macha. Chłopak po amputacji nogi zbiera pieniądze na wartą prawie 200 tys. zł protezę.

Targom sztuki i designu towarzyszyć ma w sobotę wieczorem koncert Falami Fest w katowickim kinoteatrze Rialto. Będzie to premiera nowych płyt zespołów St. James Hotel i Muariolanza. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa grafik umieszczonych na okładce albumu "Muafrika" Muariolanzy, będących ilustracjami każdego z utworów.

Impreza Silos Falami Fest jest częścią trwającego przez weekend w Katowicach przedsięwzięcia pod hasłem "Gościnność". Przygotowało je biuro koordynujące starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, argumentując, że w "Mieście ogrodów", jak reklamują się Katowice, gościnność wymaga wychodzenia drugiemu na spotkanie - poza to, co znane i oswojone - tak, że różnica między gościem i gospodarzem faktycznie się zaciera.

W ramach akcji "Gościnność" w piątek odbyły się już m.in. panel dyskusyjny, w którym cudzoziemcy dyskutowali o polskiej i śląskiej gościnności, spektakl "Skarb Babuchy Burczymuchy" Teatru Ateneum oraz klubowe koncerty zespołu Me Myself And I oraz austriackiego DJ-a Dorian Concept.

W sobotę - prócz targów sztuki i dizajnu - biuro ESK przygotowało swoje stoisko na miejskim jarmarku świątecznym, gdzie prócz możliwości nabycia gadżetów z charakterystycznym pikselowym logiem i wzornictwem katowickiej kandydatury (zakładki do książęk, torby ze zużytych Lannerów reklamowych), oferowane są pierniki ozdobione m.in. przez wychowanków Katolickiej Fundacji Dzieciom.

Podopieczni Fundacji zdobili pierniki wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami. Według pomysłodawców akcji, takie trzypokoleniowe lukrowanie i pakowanie ciastek było właśnie nauką gościnności i otwartości. Przedstawiciele katowickiego biura ESK. uważają, że takie działania mieszkańców, łączące różne pokolenia czy środowiska, mają kluczowe znaczenie dla starań Katowic o tytuł ESK. - chodzi, bowiem o łączenie mieszkańców wspólną ideą.

Innymi wydarzeniami katowickiej "Gościnności" są m.in. sobotni spektakl "Wieża" Grzegorza Kwiecińskiego w Galerii Teatru Ateneum oraz smal poetycki, czyli turniej, w którym jurorem jest publiczność, na scenie Gugalander.

Do udziału w akcji "Gościnność" Katowice zaprosiły przedstawicieli wszystkich 11 miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Katowice znalazły się wśród pięciu ośrodków, które przeszły do drugiego etapu starań. Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślają, że konkurowanie o tytuł to nie tylko rywalizacja, ale także nawiązywanie kontaktów, przyjaźni i "wzajemne uczenie się od siebie". (PAP)

mtb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)