Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy kościół pw. Jana Pawła II czeka na beatyfikację i poświęcenie

0
Podziel się:

Dwa tygodnie po beatyfikacji Jana Pawła II -14 maja - metropolita
szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga ma konsekrować w Śniatowie (Zachodniopomorskie) świątynię
pod wezwaniem papieża Polaka.

Dwa tygodnie po beatyfikacji Jana Pawła II -14 maja - metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga ma konsekrować w Śniatowie (Zachodniopomorskie) świątynię pod wezwaniem papieża Polaka.

"Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy w Polsce kościół pod patronatem nowego błogosławionego" - powiedział PAP rzecznik kurii szczecińskiej ks. Sławomir Zyga.

Śniatowo to niewielka popegeerowska wieś położona między jeziorem Śniatowskim a poradzieckim lotniskiem, kilkanaście kilometrów od Kamienia Pomorskiego.

Idea odbudowy kościoła, zniszczonego tuż po wojnie, powstała w 2005 r. - roku śmierci Jana Pawła II. Wówczas to grupa wiernych z Śniatowa, Gańca i Giżkowa (250 osób) postanowiła, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się kościół, który został zburzony przez władze komunistyczne w połowie lat 50. XX w., wznieść na nowo świątynię, która byłaby dedykowana Janowi Pawłowi II.

2 kwietnia 2007 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego. Kościół od początku budowany był przez parafian, bezrobotnych, więźniów osadzonych w zakładzie karnym w Buniewicach, osoby ze Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę oraz motocyklistów z Klubu "Gryf" z Gryfic. Został wydany specjalny talar papieski z wizerunkiem Jana Pawła II i kościoła w Śniatowie, z którego dochód wspierał prace przy budowie kościoła. Dzięki życzliwości księży z okolicznych miejscowości nadmorskich oraz ofiarności wielu parafii szczecińskich można było dokończyć budowę. Inicjatywa nie była wspierana z funduszy europejskich ani publicznych.

Kościół jest zbudowany z kamienia i cegły klinkierowej.

W dniu konsekracji odbędzie się pierwsza diecezjalna pielgrzymka rowerowa do kościoła Jana Pawła II w Śniatowie.

Zgodnie z prawem kanonicznym patronem kościoła może być jedynie osoba wyniesiona na ołtarze. Patrona świątyni wybierają wierni. Potem zwracają się o pozwolenie na ten wybór do biskupa diecezjalnego, a ten wydaje dekret o nadaniu tytułu świątyni.

Śniatowo czeka jeszcze na formalną decyzję Watykanu. Jak wyjaśnił ks. Zyga, żeby patronem świątyni była osoba błogosławiona, nie zaś uznana za świętą, potrzebna jest specjalna dyspensa Stolicy Apostolskiej. Metropolita szczecińsko-kamieński zwrócił się w tej sprawie do Watykanu. Szczecińska kuria nie ma wątpliwości, że Stolica Apostolska udzieli takiej dyspensy po beatyfikacji.

W kilku innych polskich miejscowościach, w tym w Krakowie, Radzyminie, Lublinie czy Poznaniu także powstają świątynie, które mają nosić tytuł błogosławionego papieża Jana Pawła II. (PAP)

epr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)