Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwszy od siedmiu lat przypadek wścieklizny w Małopolsce

0
Podziel się

W Małopolsce po raz pierwszy od siedmiu lat wykryto przypadek wścieklizny. W
związku z tym wojewoda małopolski wprowadził w części województwa, w okolicach miejscowości Bobowa,
ograniczenia w poruszaniu się po lasach.

bEiPYQCt

W Małopolsce po raz pierwszy od siedmiu lat wykryto przypadek wścieklizny. W związku z tym wojewoda małopolski wprowadził w części województwa, w okolicach miejscowości Bobowa, ograniczenia w poruszaniu się po lasach.

Rzecznik wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała w czwartek, że wściekliznę stwierdzono u lisa, który zaatakował psa w Bobowej. W związku z tym wojewoda małopolski Stanisław Kracik wprowadził ograniczenia w poruszaniu się po lasach w kilku miejscowościach wokół Bobowej.

Jak przypominają służby prasowe wojewody, w obszarze zagrożonym wścieklizną właściciele zwierząt powinni trzymać je pod pełną kontrolą, nie wolno także wprowadzać zwierząt do lasów. Jeśli podczas spacerów ktoś natknie się na zwierzę, którego zachowanie odbiega od normy - np. nie ucieka, powinien powiadomić najbliższą lecznicę weterynaryjną, powiatowego inspektora weterynarii albo urząd gminy czy miasta.

bEiPYQCv

Wójtowie i burmistrzowie z terenu zagrożonego wścieklizną zobowiązani są do oznakowania go za pomocą tablic ostrzegawczych z napisem "Uwaga. Wścieklizna. Obszar zagrożony". Tablice powinno się umieścić na wszystkich drogach wjazdowych do obszaru zagrożonego.

Człowiek ugryziony przez podejrzane zwierzę powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Sieradzka poinformowała, że na terenie województwa małopolskiego pomiędzy 1 a 10 września zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. W tym czasie z samolotów zostanie zrzucona przynęta zawierająca szczepionkę dla zwierząt.

W czasie wykonywania szczepień i w ciągu 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie powinno się wchodzić do lasów, a na polach, terenach przyleśnych, wąwozach i jarach należy zachować ostrożność. Nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a podczas spacerów psy należy trzymać na smyczy i w kagańcu. (PAP)

bEiPYQCB

rgr/ wkr/

bEiPYQCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)