Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pionierskie zabiegi wymiany zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej

0
Podziel się:

Pierwsze w Polsce zabiegi wymiany
zastawki aortalnej serca metodą przezskórną, bez otwierania klatki
piersiowej, przeprowadzili lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca
w Zabrzu (Śląskie) oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i
Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w
Krakowie.

Pierwsze w Polsce zabiegi wymiany zastawki aortalnej serca metodą przezskórną, bez otwierania klatki piersiowej, przeprowadzili lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak podkreślają, to rewolucyjna metoda dająca nadzieję najciężej chorym pacjentom. Samo wszczepienie nowej zastawki biologicznej trwa parę minut, odbywa się przy bijącym sercu, bez zatrzymywania krążenia. W Zabrzu zoperowano dwie osoby, w Krakowie jedną. Były to kobiety w wieku 73, 80 oraz 77 lat.

"To dobra metoda dla chorych z grup dużego ryzyka, z innymi problemami zdrowotnymi, gdzie tradycyjna metoda jest zbyt dużym obciążeniem. Z pewnością nowy sposób leczenia upowszechni się teraz również w innych ośrodkach" - powiedział w środę PAP dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Zwężenie zastawki aorty jest obecnie najczęstszą nabytą wadą serca na terenie Europy i Ameryki Północnej. Do tej pory w Polsce jedynym sposobem leczenia takiej wady była klasyczna operacja kardiochirurgiczna. Pacjentom nie zakwalifikowanym do operacji pozostawało jedynie leczenie farmakologiczne, jednak nie poprawiało ono znacząco ich stanu.

Średnio pacjenci z zaawansowaną wadą zastawki aorty żyją 6-12 miesięcy. Jedynym skutecznym leczeniem jest wymiana zastawki. W tym czasie pacjenci są bardzo często hospitalizowani z powodu nawracających, stopniowo nasilających się cech niewydolności serca, prowadzących w końcu do śmierci.

Pierwszy w świecie skuteczny zabieg implantacji został przeprowadzony w Vancouver w maju 2005 roku. Od tego czasu zabieg implantacji zastawki aortalnej alternatywną metodą przeprowadzono u ponad 2 tys. pacjentów.

W tym roku zastawki aortalne implantowane metodą przezskórną uzyskały certyfikat Unii Europejskiej. (PAP)

lun/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)