Notowania

katastrofa w smoleńsku
15.07.2010 14:10

PiS chce ufundować tablicę ofiarom Smoleńska

Politycy apelują do innych klubów o wsparcie inicjatywy. Tablica ma być na Wawelu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Pamiątkowa płyta miałaby się znaleźć obok sarkofagu Marii iLecha Kaczyńskichna Wawelu. Partia apeluje także do innych klubów parlamentarnych o wsparcie inicjatywy.

O tym, że klub jest gotowy ufundować tablicępełniący obowiązki szef klubu PiSMarek Kuchcińskinapisał w liście do inicjatora umieszczenia tablicy w krypcie wawelskiej prof. Fraciszka Ziejki, szefa Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

_ - Klub parlamentarny PiS jest gotowy ufundować tablicę upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy z 10 kwietnia _ - napisał Kuchciński w liście do Ziejki. Jak zapowiedział, klub chce sfinansować to przedsięwzięcie ze składek posłów i senatorów.

_ - W katastrofie smoleńskiej zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz wielu wybitnych mężów stanu, urzędników i przedstawicieli państwa polskiego. Należyte uczczenie ich pamięci nie powinno natrafiać na tak błahe problemy jak kwestie finansowe _ - podkreśla w liście p.o. szef klubu PiS.

O gotowości do sfinansowania tablicy klub PiS poinformował również metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. _ - Mam nadzieję, że z pomocą Waszej Eminencji uda się możliwie szybko doprowadzić do końca sprawę tablicy na Wawelu, która utrwali pamięć o ofiarach katastrofy Smoleńskiej _ - napisał Kuchciński.

Polityk wystosował również listy do pozostałych klubów sejmowych - PO, Lewicy i PSL - w których zwraca się o udział _ w finansowaniu tablicy _ upamiętniającej ofiary katastrofy. We wszystkich listach klub PiS podkreśla, że _ cenna inicjatywa _ w sprawie tablicy _ zawisła w próżni po licznych, niejasnych wypowiedziach przedstawicieli władz rządowych i samorządowych _.

_ - Ostatnie wypowiedzi Stanisława Kracika, wojewody małopolskiego świadczą o tym, że problemem przy umieszczeniu tablicy są kwestie finansowe. Wojewoda Kracik stwierdził, że nie ma pieniędzy na taką tablicę. Również przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu nie byli w stanie odpowiedzieć czy kancelaria premiera sfinansuje wspomniane przedsięwzięcie _ - napisał Kuchciński.

Przedstawiciele klubów PO i PSL podkreślali, że nie znają jeszcze treści listu Kuchcińskiego, dlatego trudno im się do niego odnieść. - _ Trzeba poznać szczegóły, wówczas się do tego ustosunkujemy _ - powiedział poseł POPaweł Olszewski, pytany o apel klubu PiS.

Wicemarszałek SejmuEwa Kierzkowskaz PSL zapowiedziała, że apelem w sprawie tablicy zajmie się klub PSL. _ - Będziemy zapewne w klubie na ten temat rozmawiać, to powinna być wspólna decyzja wszystkich członków klubu _ - powiedziała.

Wiceszef klubu LewicyLeszek Aleksandrzakocenił pozytywnie inicjatywę klubu PiS. Zaznaczył, że każda propozycja dotycząca upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej zasługuje na uznanie, niezależnie kto jest jej autorem. Aleksandrzak zastrzegł, że nie wie, jak zachowa się klub Lewicy, ale spodziewa się, że przychyli się do inicjatywy klubu PiS.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kidawa-Błońska: Bez emocji w sprawie Smoleńska ]( http://news.money.pl/artykul/kidawa-blonska;bez;emocji;w;sprawie;smolenska,32,0,644128.html )
* [ Dramatyczne słowa pilota Tu-154 ]( http://news.money.pl/artykul/dramatyczne;slowa;pilota;tu-154,56,0,643896.html )
* [ Graś odpowiada Kaczyńskiemu: To absurd ]( http://news.money.pl/artykul/gras;odpowiada;kaczynskiemu;to;absurd,208,0,644048.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz