Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: kary za łamanie zakazu uprawy roślin GMO są za niskie

0
Podziel się:

Rozporządzenia przygotowane przez resort rolnictwa zakazujące uprawy
genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy oraz ziemniaka będą trudne do wyegzekwowania, bo niskie
kary za łamanie zakazu sprawiają, że rolnikom opłaci się to - uważa poseł PiS Robert Telus.

Rozporządzenia przygotowane przez resort rolnictwa zakazujące uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy oraz ziemniaka będą trudne do wyegzekwowania, bo niskie kary za łamanie zakazu sprawiają, że rolnikom opłaci się to - uważa poseł PiS Robert Telus.

Telus podkreślił, że karą za złamanie zakazu wysiewu GMO jest dwukrotność kosztów poniesionych na materiał siewny. "Rolnikom opłaca się zapłacić karę i popełniać przestępstwo" - mówił.

Z kolei Jan Szyszko (PiS) zarzucił autorom rozporządzeń, że zakaz w nich wydany dotyczy tylko dwóch odmian genetycznie modyfikowanych. "Pytanie - co z pozostałymi odmianami?" - powiedział.

Według niego za czasów rządów PiS stanowiska były przyjmowane zgodnie z hasłem "Polska wolna od GMO". "W polityce PO i PSL można powiedzieć +Polska wolna dla GMO+" - podkreślił Szyszko.

Nowa ustawa o nasiennictwie zawiera dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Ustanawia zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

Wydane przez rząd rozporządzenia do ustawy zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora.

Minister rolnictwa mówił przed kilkoma dniami, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i rozporządzeń, "Polska będzie wolna od upraw roślin GMO". Stanisław Kalemba zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy. (PAP)

gł/ mkr/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)