Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS nie wybierze swojego kandydata na prezydenta

0
Podziel się

Odwołano sobotnie posiedzenie Rady Politycznej PiS, która miała wskazać kandydata. Politycy PiS zapewniają jednak, że zrobią to w terminie.

PiS nie wybierze swojego kandydata na prezydenta
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDTXRBJx

Odwołano sobotnie posiedzenie Rady Politycznej PiS. Miała ona zdecydować kto będzie reprezentował partię w wyborach prezydenckich. Jak wynika z sondażu połowa Polaków nie chce by Jarosław Kaczyński wystartował. Jednocześnie wzrosło poparcie dla PiS o 14 pkt proc. , Platforma straciła 6 pkt proc..

aktualizacja 09.18* *

**Politycy PiS zapewniają, że kandydat zostanie wskazany w wymaganym terminie.

bDTXRBJz

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że PiS wyłoni kandydata do poniedziałku, 26 kwietnia, kiedy o północy upływa termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do zawiadomienia dołączyć trzeba 1000 podpisów z poparciem i zgodę kandydata na udział w wyborach.

_ - Postanowiliśmy, że żałoba w PiS potrwa do ostatnich pogrzebów naszych kolegów i koleżanek. Dlatego odwołaliśmy sobotnią radę. Nie ustaliliśmy jej późniejszego terminu _ - mówił członek Komitetu Politycznego PiS Wojciech Szarama.

W niedzielę w Warszawie ma odbyć się pogrzeb szefowej klubu PiS Grażyny Gęsickiej. Błaszczak poinformował, że na poniedziałek we Wrocławiu zaplanowano uroczystości pogrzebowe Aleksandry Natalli-Świat. Obie posłanki PiS zginęły 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Poseł PiS Paweł Poncyljusz powiedział w wywiadzie dla Polsat News, że _ jest zapewnienie _, iż w poniedziałek zostanie zgłoszony kandydat PiS.

bDTXRBJF

_ - Rada Polityczna będzie trochę ex post to zatwierdzała, ale jeśli to będzie taka decyzja, jakiej się wielu spodziewa, i wyborców PiS, i polityków, to myślę, że nikt z nas nie będzie miał wobec tego żadnych zastrzeżeń i wątpliwości, nie będzie się czuł jakoś ominięty _ - dodał.

Paweł Poncyliusz powiedział dziś, że kandydatura Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta byłaby najbardziej zrozumiała dla wyborców.

Wybory prezydenckie odbędą się 20 czerwca, ich ewentualna druga tura odbędzie się 4 lipca. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zapewne ubiegałby się o reelekcję, PiS stanęło przed koniecznością wskazania kandydata. W kontekście tym padały różne nazwiska, ostatnio dominuje jednak nazwisko szefa partii Jarosława Kaczyńskiego. Politycy partii podkreślają, że ostateczna decyzja należy do prezesa PiS.

** [

bDTXRBJG

Nałęcz: Kaczyński może wygrać, nie ufajmy sondażom ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/nalecz;kaczynski;moze;wygrac;nie;ufajmy;sondazom,75,0,612939.html ) Połowa Polaków nie powinien kandydować**

Połowa respondentów (50 proc.) uważa, że prezes PiS Jarosław Kaczyński po tragicznej śmierci swojego brata nie powinien startować w wyborach prezydenckich; przeciwnego zdania jest 39 proc. ankietowanych - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla Faktów TVN.

Ankietowani byli także pytani czy Bronisław Komorowski, który jako marszałek Sejmu przejął obowiązki prezydenta, powinien zrezygnować ze startu w wyborach prezydenckich. 71 proc. to przeciwnicy takiej decyzji, co piąty respondent (22 proc.) doradzałby Komorowskiemu rezygnację z kandydowania.

bDTXRBJH

Według sondażu, ponad połowa ankietowanych to przeciwnicy (57 proc.) wystawienia przez partie polityczne wspólnego, ponadpartyjnego kandydata na prezydenta. Co trzeci respondent (34 proc.) jest zwolennikiem takiego pomysłu.

Platforma trafi, PiS zyskuje

41 proc. Polaków oddałby swój głos na Platformę Obywatelską, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 35 proc. wyborców - wynika z tego samego sondażu.

Oznacza to, że - w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni dla _ Faktów _ TVN przeprowadzonym w drugiej połowie marca - Platforma straciła 6 pkt proc. poparcia, a PiS zyskał 14 pkt proc.

bDTXRBJI

Do Sejmu dostałby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej, który cieszy się poparciem 6 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.).

Według sondażu poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskało 3 proc. poparcia (spadek o 4 pkt proc.).

O preferencje partyjne były pytane tylko osoby, które zadeklarowały udział w wyborach lub jeszcze nie wiedziały czy to zrobią (grupa 1325 osób spośród 1509 osób, wśród których przeprowadzono sondaż).

Sondaż telefoniczny przeprowadzono 21 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1509 dorosłych Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

Raporty Money.pl
*"Polska oszalała". Co czeka nas po tragedii? * Ogłaszając, że para prezydencka pochowana zostanie na Wawelu, ustami kardynała Dziwisza rozpoczęto prezydencką kampanię wyborczą. Do dziś nikt nie chce się przyznać do podjęcia tej decyzji, choć rozpętała ona wojnę polsko – polską.
*Kampania wyborcza rozpoczęta * Politycy i obserwatorzy sceny politycznej - z którymi rozmawiał Money.pl - nie mają złudzeń: kampania wyborcza rozpoczęła się w momencie ogłoszenia decyzji o pochówku pary prezydenckiej w podziemiach katedry na Wawelu.
bDTXRBKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)