Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: posłowie muszą zająć się sprawą likwidacji placówek SG

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko MSW
#

# dochodzi stanowisko MSW #

24.10. Warszawa (PAP) - Placówki Straży Granicznej są masowo likwidowane - alarmują posłowie PiS. W środę zwrócili się z wnioskiem do sejmowej komisji administracji, aby zajęła się tą sprawą. W związku z reorganizacją SG pogranicznikom oferowana będzie praca w innych oddziałach - odpowiada MSW.

"Trwa redukcja państwa, dokonywana przez rząd Donalda Tuska. Likwidowane są posterunki policji, są zamykane szkoły, są likwidowane sądy, prokuratury, poczty, połączenia kolejowe. Do tego doszły plany zamykania placówek Straży Granicznej. Doszło nawet do pomysłu likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej" - mówił poseł PiS Jarosław Zieliński w środę podczas konferencji w Sejmie.

Zieliński podkreślił, że w planach jest likwidacja placówek SG, nie tylko na południu i zachodzie, ale także na granicy wschodniej m.in. z Białorusią i Litwą.

"Składamy wniosek o zwołanie komisji administracji i spraw wewnętrznych. Oczekujemy, że na posiedzeniu minister spraw wewnętrznych wyjaśni m.in., jakie przesłanki stały za planami likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej" - poinformowała posłanka PiS Anna Paluch.

Odnosząc się do zarzutów posłów PiS, rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak zapewniła po raz kolejny, że w związku z opracowywanymi zmianami w funkcjonowaniu Straży Granicznej nie są planowane zwolnienia funkcjonariuszy. Jak dodała, pogranicznikom z likwidowanych lub przenoszonych placówek oferowana będzie praca w innych oddziałach lub formacjach podległych resortowi.

"Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej ma dostosować placówki i oddziały Straży Granicznej do zadań związanych z przystąpieniem Polski do strefy Schengen. Przygotowany został po przeanalizowaniu pracy strażników granicznych w pierwszych latach po przystąpieniu naszego kraju do strefy" - powiedziała Woźniak.

Dodała, że w związku z tymi planowanymi zmianami wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk (odpowiedzialny m.in. za Straż Graniczną) odwiedza oddziały SG i rozmawia z pogranicznikami. "Po zakończeniu tych spotkań zapadną ostateczne decyzje o tym, jak będą wyglądać zmiany w funkcjonowaniu oddziałów. Ani MSW, ani Komenda Główna SG nie planują jednak zwolnień funkcjonariuszy. Po reorganizacji będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Chcemy też zapewnić miejsca pracy pracownikom cywilnym SG" - zapewniła Woźniak.

Zgodnie z planami opracowanymi przez cztery zespoły pracujące od kwietnia w Komendzie Głównej SG planuje się przeniesienie lub zlikwidowanie kilku placówek SG na granicy zachodniej i południowej (z innymi państwami strefy Schengen) i utworzenie nowych na granicy wschodniej, czyli zewnętrznej.

W praktyce na zachodnim odcinku granicy planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina - PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port w jedną dużą placówkę. Z kolei na południowym odcinku zlikwidowane mają zostać dwie placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu, a w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - po likwidacji placówek w Cieszynie i Raciborzu - ma powstać nowa w Bielsku-Białej.

Nowe dwie placówki SG - w Olsztynie i Białej Podlaskiej - mają powstać na wschodniej granicy, czyli zewnętrznej granicy strefy Schengen. 1 września uruchomiona została kolejna placówka w Lublinie.

"Według danych z lipca br. oddziały Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski posiadać będą łącznie ponad 1500 wakatów. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą - Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa oraz Białorusią - Połowce, a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją" - powiedziała Woźniak.

Polska weszła do strefy Schengen w grudniu 2007 r., tym samym zniknęły kontrole na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.(PAP)

tgo/ gdyj/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)