Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS: Premier powinien wystąpić o "czarne skrzynki"

0
Podziel się

W liście do szefa polskiego rządu napisał o tym Marek Kuchciński.

PiS: Premier powinien wystąpić o "czarne skrzynki"
(prezydent.pl/GFDL)
bEhXVheJ

*Premier Donald Tusk, zgodnie z polską racją stanu, powinien wystąpić do rządu Federacji Rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M - napisał szef klubu PiS Marek Kuchciński w liście do szefa polskiego rządu. *

Zdaniem PiS, Polska powinna otrzymać _ czarne skrzynki _, a nie - jak zapowiedziano - kopie ich zapisów.

_ - W imieniu klubu parlamentarnego PiS zwracam się do pana premiera z prośbą o zwrócenie się do strony rosyjskiej o jak najszybsze udostępnienie rejestratorów lotów - tzw. czarnych skrzynek - samolotu TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku _ - napisał Kuchciński do Tuska.

bEhXVheL

Poseł PiS Jarosław Zieliński podkreślił, że jego ugrupowanie oczekuje od szefa rządu, że _ wreszcie podejmie energiczne działania, by Polska otrzymała główny dowód, na którym mogą być zapisane istotne informacje dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem _.

_ - A tym głównym dowodem są rejestratory lotów _ - dodał poseł. Jak podkreślił, PiS chce, by Polska dysponowała _ oryginałami rejestratorów, z zapisanymi na nich informacjami _.

U
[

bEhXVheR

Błaszczak: W sprawie katastrofy premier nie panuje nad sytuacją ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/blaszczak;w;sprawie;katastrofy;premier;nie;panuje;nad;sytuacja,92,0,617564.html )grupowanie nie jest usatysfakcjonowane tym, że do Polski trafią jedynie kopie danych z _ czarnych skrzynek _ (mają one zostać przekazane w poniedziałek w Moskwie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Millerowei).

_ - Kopie nie są głównym dowodem, głównym dowodem są zawsze oryginały _ - powiedział Zieliński. Ponadto - jak mówił - _ czarne skrzynki _, jako części samolotu, są własnością państwa polskiego, a _ Polska musi mieć możliwość zweryfikowania tego, co zostało zgromadzone przez stronę rosyjską, w tym kopii zapisów czarnych skrzynek _.

W liście do premiera PiS podkreśla, że rejestratory, od momentu ich odnalezienia, trafiły w ręce strony rosyjskiej.

bEhXVheS

_ - Jednocześnie wiadome jest, że polska prokuratura wojskowa chce przeprowadzić niezależne badania fonoskopijne zapisów zarejestrowanych na tzw. +czarnych skrzynkach+. Żaden z polskich prokuratorów prowadzących lub nadzorujących śledztwo nie ma jednak obecnie dostępu do czarnych skrzynek samolotu TU-154M _ - podkreśla PiS.

W liście do premiera ugrupowanie zwraca uwagę, że dostępu do _ czarnych skrzynek _ nie mają też rosyjscy prokuratorzy, o czym w liście do klubu PiS napisał prokurator generalny Andrzej Seremet. - _ Rejestratory lotu znajdują się w dyspozycji Międzynarodowego Komitetu Lotniczego (MAK), który podporządkowany jest rządowi Federacji Rosyjskiej _ - podkreśla PiS.

_ - W tej sytuacji, gdy dostęp do zapisów czarnych skrzynek, będących własnością państwa polskiego jest utrudniony i odwleka się w czasie, tylko w gestii polskiego rządu jest możliwość domagania się uzyskania oryginałów zapisów, w celu zapewnienia organom badającym sprawę i polskiemu społeczeństwu dostępu do jak najbardziej rzetelnej i wiarygodnej informacji _ - napisano w liście.

W ocenie PiS, _ brak takich informacji może przełożyć się na powstawanie w polskim społeczeństwie niedomówień, chaosu informacyjnego, a nawet spekulacji, jak ma to miejsce w związku z rozpowszechnianiem się informacji o dodatkowych głosach w kabinie pilotów _.

bEhXVheT

ZOBACZ TAKŻE:

bEhXVhfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)