Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: premier trzyma Seremeta na "politycznym postronku"

0
Podziel się:

PiS zarzuca premierowi, że nie podejmując decyzji ws. sprawozdania
prokuratury trzyma na "politycznym postronku" prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. PiS
apeluje do Donalda Tuska o jak najszybszą decyzję w tej sprawie.

PiS zarzuca premierowi, że nie podejmując decyzji ws. sprawozdania prokuratury trzyma na "politycznym postronku" prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. PiS apeluje do Donalda Tuska o jak najszybszą decyzję w tej sprawie.

Andrzej Duda (PiS) na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że o ile ustawa obliguje prokuratora generalnego do składania prezesowi Rady Ministrów sprawozdania za każdy rok działalności, to nie zawiera ona terminu, w jakim premier ma rozstrzygnąć, czy sprawozdanie przyjmie, czy też odrzuci.

"Donald Tusk od kilku lat w sposób absolutnie bezwzględny i cyniczny korzysta z tej możliwości, trzyma prokuratora generalnego na swoistym politycznym postronku ustawy, którą sam stworzył. Ma dzięki temu możliwość wywierania de facto politycznego nacisku na prokuratora generalnego, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - ocenił Duda.

W imieniu PiS zaapelował do szefa rządu o jak najszybszą decyzję dotyczącą sprawozdania. "Nie może być tak, że premier swoją nonszalancją doprowadza do dezintegracji jednego z najważniejszych w Polsce organów" - zaznaczył Duda.

Jak mówił, zasadne jest pytanie, czy "trzymanie na postronku" Andrzeja Seremeta jest związane z postępowaniami, które toczą się w sprawie "wielkiej afery korupcyjnej do jakiej doszło w rządzie Donalda Tuska" oraz z postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę wobec byłego ministra transportu Sławomira Nowaka.

Duda skrytykował premiera za to, że nie widzi problemu w tym, iż Nowak jest - jak mówił - "ścigany przez prokuraturę", a jednocześnie jest "pomorskim baronem PO".

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że klub PiS złoży wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji sprawiedliwości z udziałem Seremeta. Opowiedział się za ponownym połączeniem stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Seremet stwierdził w czwartek, że brak decyzji w sprawie przyjęcia lub odrzucenia sprawozdania z działalności prokuratury działa demotywująco na prokuratorów.

"Czuję się w niekomfortowej sytuacji jako szef instytucji, w której pracuje 6320 prokuratorów. Wielu z nich zamiast zajmować się tym, do czego zostali powołani - ściganiem przestępstw i czuwaniem nad przestrzeganiem praworządności, w pewnej sytuacji niepewności dywaguje i zastanawia się, czy prokuratura dostanie nowego szefa" - powiedział Seremet w czwartek w TVP1.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że niezależnie od tego, czy uzna roczne sprawozdanie prokuratora generalnego za wystarczające, nie będzie występował o odwołanie Seremeta z tej funkcji.

Sprawozdanie Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 roku trafiło do premiera w marcu br. W lipcu zastrzeżenia do sprawozdania wyraził minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Wskazał m.in. na "poważne mankamenty w efektywnym zarządzaniu kadrą orzeczniczą prokuratury", "pasywność w zakresie wypracowania sprawnych mechanizmów przejmowania do prowadzenia skomplikowanych spraw przez prokuratury okręgowe i apelacyjne" oraz "brak efektywnego nadzoru służbowego nad realizacją postanowień ustawowych w tym zakresie". PG nie zgodziła się z zarzutami ministra.

Premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". Ustawa nie określa terminu decyzji szefa rządu.

W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Sejm może odwołać prokuratora generalnego uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Trzy lata temu - 31 marca - funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostały rozdzielone. Jednocześnie zlikwidowano Prokuraturę Krajową i powołano Prokuraturę Generalną. Sprawozdanie za 2012 rok jest trzecim złożonym szefowi rządu przez Andrzeja Seremeta.(PAP)

laz/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)